
W ostatnim czasie naukowcy dokonali niespodziewanego odkrycia – odnaleźli w kopalni Ontario źródła wody, które mogły nie mieć kontaktu z atmosferą ziemską przez ponad 1 miliard lat! Odkrycie jest niespodziewane, gdyż przypuszczano, że woda może się tam znajdować przez…marne dziesiątki lub setki milionów.
Naukowcy zeszli około 1,5km poniżej poziomu ziemi do kopalni miedzi i cynku w kanadyjskim Ontario, aby sprawdzić „sypkie” źródło wody sięgające czasów prehistorycznych. Woda bowiem może zostać uwięziona w czasie tworzenia minerałów i w ten sposób przetrwać epoki.
Po badaniach (m.in. opartych na względnych częstotliwościach różnych izotopów gazów szlachetnych) okazało się, że początki źródła sięgają dużo dalej w „osi czasu” niż początkowo zakładano. „Spodziewaliśmy się, że płyny te mają ewentualnie dziesiątki, może nawet setki milionów lat.” – stwierdził Chris Ballentine, geochemik z angielskiego Uniwersytetu w Manchesterze.
Prawdopodobnie woda nie miała kontaktu z atmosferą przez ponad 1mld a być może nawet przez cały okres 2,7mld lat od powstania. Analiza wody wykazała zawartość izotopów siarczkowych. „Kompozycje izotopów w tych próbkach są ekstremalnie niesamowite” – mówi Pete Burnard, geochemik z francuskiego Centrum Badań Petrograficznych i Geochemicznych w Vandoeuvre-les-Nancy.
Biorąc pod uwagę, że woda zawiera również składniki do życia, naukowcy wyodrębnili oddzielne próbki i badają ślady mikroorganizmów. Można doszukać się tutaj implikacji z życiem na Marsie, chociaż taki pomysł to tylko spekulacje. Zobaczymy, co przyniosą dokładniejsze teksty. Jedno jest pewne – to najstarsze źródło wody, jakie kiedykolwiek odnaleziono.