
MS Tûranor PlanetSolar – łódź zasilana energią słoneczną po 19 miesięcznym rejsie znowu powraca na ocean ku chwale nauki.
Wyposażona w unikalny sprzęt naukowy tym razem ma zbadać m.in. Golfsztrom na Północnym Atlantyku.
{jumi [adv/advfront.php]}
Kiedy w maju ubiegłego roku Tûranor zakończył swój rejs sukcesem, założyciele i sponsorzy projektu obiecali, że łódź nadal będzie wykorzystywana, ale do końca nie wiadomo było – w jaki sposób. Jedną ze spekulacyjnych opcji było przekształcenie jej w luksusowy i ekologiczny jacht.
Ostatecznie okazało się, że 34-metrowego katamaranu skorzystają naukowcy z Uniwersytetu w Genewie. Obiekt ma posłużyć do przeprowadzania eksperymentów i dokonywania pomiarów Golfsztromu. Projekt nazywa się PlanetSolar DeepWater. Po sześciu miesiącach przygotowań łódź w czwartek wypłynęła w kierunku Maroko. Z tamtego miejsca ma przekroczyć Atlantyk i rozpocząć kolejną podróż transatlantycką z Miami do norweskiego Bergen.
W skład wyposażenia katamaranu wejdzie Biobox – laserowy analizator aerozolu opracowany przez szwajcarskich naukowców. Urządzenie zostało zaprojektowane, aby na m.in. bieżąco dostarczać takich informacji jak stopień zanieczyszczenia powietrza wywołującymi alergie pyłkami i zarodnikami. W konsekwencji Biobox ma określić wpływ aerozoli na zmiany klimatu oraz jakości powietrza. Urządzenie nie potrafi dostarczyć dokładnych pomiarów jeśli w pobliżu znajdują się pojazdy spalinowe, więc przeniesienie go na ekologiczną, „słoneczną” łódź było świetnym posunięciem.
Zespół naukowców będzie również monitorował wiry wodne, wpływ fitoplanktonu na klimat i termohalinową cyrkulację – przepływ wody między oceanami w wyniku wspomnianych wcześniej zmian klimatycznych i jakościowych powietrza.
Podsumowując – na pewno takie wykorzystanie Tûranora spotka się z dużą aprobatą a świat nie tylko naukowców będzie czekał na wyniki badań.