I kwartał 2020 roku przyniósł dla rynku nieruchomości niektóre zmiany ― przy zachowaniu stabilnych tendencji poprzednich lat, weszły w życie też zmiany związane z nieprzewidzianym kryzysem, który się wiąże z ograniczeniami powstałymi na skutek epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.
Tak nietypowa i globalna sytuacja kryzysowa nie mogła ominąć polskiego rynku nieruchomości ― w połowie II kwartału 2020 roku odnotowujemy już niektóre zmiany, które mogą ulec nasileniu. Jednocześnie, na początku roku dominowały jednak tendencje poprzednich lat, czyli stabilny wzrost cen na nieruchomości na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. To sprawiło, że mamy do czynienia ze stanem synkretycznym rynku.
W celu sporządzenia jakichkolwiek prognoz długoterminowych mamy przeanalizować bieżące tendencje z uwzględnieniem nowych czynników.
Odpowiadamy na pytania ― jak się rozwijał rynek nieruchomości w ostatnim kwartale 2019 roku, czy tą samą drogą też poszedł na początku roku 2020, i jak obecnie wygląda stan i dynamika rynku.
Całościowy zarys sytuacji uzyskamy na podstawie analiz ekspertów oraz aktualnych danych o cenach mieszkań z portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter.
Koniec 2019 i początek 2020 roku ― ceny wciąż rosły
Ostatnimi laty na rynku nieruchomości obserwowano ciągły wzrost cen ― mniej lub bardziej odczuwalny, ale powszechny na terenie całego kraju. Według danych raportów Narodowego Banku Polskiego, pod koniec 2019 wzrost ten sięgnął rekordowego poziomu, co sprawiło, że średnia krajowa stawka za metr kwadratowy na rynku pierwotnym wyniosła blisko 8200 złotych, na rynku wtórnym zaś stanowiła blisko 7600 zł. Dane te podajemy z zestawiania sporządzonego przez numbeo.com.
Procentowo wzrost cen mieścił się w przedziale od 1% do 6 lub nawet 8% w przypadku wybranych segmentów.
Przyczynami tego są zwłaszcza:
- rosnący popyt na nieruchomości
- poprawa zdolności finansowej kupujących
- wysokie zainteresowanie inwestycyjne
Jak wyglądał wzrost cenowy na nieruchomości w różnych częściach kraju
Portal Bankier.pl podaje krajowe zestawienie wzrostu średnich stawek za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w ciągu stycznia a lutego 2020 roku.
Warszawa
Wyróżniające się drożyzną nieruchomości stołeczne w tych miesiącach wzrosły w cenie o około 1,1%. Nie jest to zbyt drastyczna zmiana, gdyż w innych miastach Polski obserwujemy dużo istotniejsze korekty, jednak zbliżyła ona średnią cenę za metr kwadratowy do granicy 10 000 złotych. Taką stawkę odnotowujemy w przypadku większych mieszkań ― o metrażu powyżej 40 m.kw, które na rynku warszawskim cieszą się mniejszą popularnością, niż małe lokale. Te właśnie najmniejsze mieszkania kosztowały blisko 11 000 złotych za metr kwadratowy.
Kraków
Styczeń 2020 roku wiązał się tutaj z dość odczuwalnym podwyższeniem cen na nieruchomości ― blisko 4%, z kolei w lutym wzrost ten nieco się zatrzymał i wynosił około 1,7%. Sprawiło to, że pod koniec lutego metr kwadratowy w nowym krakowskim mieszkaniu wyceniano na średnio 9000 złotych.
Gdańsk
W stolicy Pomorza ceny na rynku pierwotnym wzrosły średnio o 3%, jednak należy podkreślić szczególną popularność nietypowego segmentu ― mieszkań o powierzchni ponad 40 m.kw, które zdrożały o około 6%.
Katowice
Stolica Śląska stała się liderem według wzrostu cenowego w skali roku ― porównując stawki za metr kwadratowy z lutego 2019 a z lutego 2020 roku, odnotowujemy wzrost do nawet 20%. Wiąże się to z rosnącą popularnością lokalizacji pod względem deweloperskim oraz poprawą standardu tutejszych nowych inwestycji mieszkaniowych.
Wrocław
Na Dolnym Śląsku są tak samo, jak w Gdańsku, szczególnie popularne większe mieszkania. W lutym 2020 roku zdrożały one o około 8%.
Mniejsze miasta
Przykładowo, w Lublinie czy Szczecinie obserwujemy tendencję wzrostu zapotrzebowania na większe lokale, co sprawiło, że stawka za metr kwadratowy na rynku pierwotnym uległa tutaj około 3-procentowej korekcie.
W poniższej grafice podajemy dane w skali kilku lat ― ile kosztował metr kwadratowy na rynku pierwotnym w ostatnio sprzedanych inwestycjach, jak wygląda przedział cenowy aktualnych ofert na rynku i jak deweloperzy wyceniają inwestycje, które planują zrealizować w 2021 i następnych latach.
Cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym ― inwestycje sprzedane, aktualne oferty oraz inwestycje, które będą oddane w 2021+ roku
(zestawienie z portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce korter.com.pl)
fot. licencja Adobe Stock