Pojęcia „sztuczna inteligencja” na dziś jest mocno przesadzone – prawdopodobnie jeszcze długo nie uda nam się stworzyć w pełni autonomicznego programu, który nie byłby zależny od wkomponowanych w kod komend. Z całą pewnością jednak jesteśmy na dobrej drodze.
Jeszcze kilkanaście lat temu pytanie „Czy robot może stworzyć symfonię?” było domeną filmów fantastycznonaukowych, gdzie nacisk był kładziony na człon „fantastyczno”. Wystarczyło jednak kilka lat, i takie pytanie dziś zostałoby potraktowane jak najbardziej poważnie. Co więcej, na obecnym poziomie zaawansowania prac nad sztuczną inteligencją odpowiedź mogłaby być… pozytywna.
Sztuka zero-jedynkowa
Nie tak dawno temu Microsoft udostępnił sztuczną inteligencję, która była w stanie uczyć się na podstawie zadawanych jej przez internautów pytań – efekt był opłakany, bo w dobę złośliwym użytkownikom sieci udało się stworzyć rasistowską osobowość. Google obecnie idzie w bardziej zaawansowanym kierunku – inżynier Douglas Eck przedstawił założenia projektu Magenta, który skoncentruje się na pracach nad SI przeznaczoną do tworzenia… sztuki. Początkowo ma być to muzyka, docelowo także obrazy i wideo.
Zadanie postawione przed naukowcami wcale nie jest łatwe – wszyscy doskonale wiemy, że „o gustach się nie dyskutuje”. Prawdziwym wyzwaniem będzie zatem stworzenie algorytmu, który nie tylko stworzy przejrzyste dzieło sztuki, ale i będzie w stanie ocenić jego walory estetyczne. Oczywiście wiele czasu zajmie „uczenie” programu odpowiednich wzorców – początkowo twórcy będą otrzymywać efekty prace podobne do tych z „Deep Dream Generator”, który konwertuje załadowane grafiki w sposób… mocno niekonwencjonalny, a na pewno mający niewiele wspólnego z szeroko rozumianą estetyką.
Zagrożenie dla artystów?
Artyści raczej nie muszą się martwić, że grozi im rychłe zastąpienie przez maszyny – to nie nastąpi za naszego życia, jeśli w ogóle. Z pewnością jednak stworzenie SI zdolnej generować wartościowe dzieła sztuki będzie dużym krokiem w rozwoju tych systemów. Niewykluczone, że już za kilka lat ludzcy artyści będą konkurować z elektroniczną konkurencją.
Zdjęcie źródło: flickr.com Rog01
Źródło: http://www.wired.co.uk/news/archive/2016-05/23/google-art-artificial-intelligence