
Belgijskie miasto Gandawa jest takim trochę francuskim Paryżem, włoską Wenecją, holenderskim Amsterdamem, jednym słowem to miasto jest kolażem tego, co można znaleźć najciekawszego w Europie. Tu też odbywa się niezwykły Festiwal Światła. Jednych zachwyca, inni mówią o nim – kicz, ale na pewno jest to bardzo oryginalne przedsięwzięcie, a zwłaszcza to, co na festiwalu można zobaczyć.
Tegoroczny belgijski Festiwal Światła miał miejsce pod koniec stycznia. Przez cztery dni – od 26 do 29 stycznia historyczne centrum Gandawy, podobnie jak w ubiegłym roku, zostało rozświetlone tysiącem pięknych i często zaskakujących iluminacji, 3d mappingiem i różnorodnymi a zarazem bardzo oryginalnymi instalacjami jak na przykład akwarium w budce telefonicznej.
Światło, światło.Na zabytkowych budynkach artyści prezentowali swoje niecodzienne dzieła. Goście (których w tym roku było ok. 200 tyś.) mogli przejść ponad 5-kilometrową trasę, gdzie czekały na nich świetlne arcydzieła kilkudziesięciu belgijskich i nie tylko artystów. Wśród nich byli tak znani jak Rafael Lozano Hemmer, Alberto Garutti, Pablo Valbuena czy Dirk Braeckman.
Świetlna katedra.Największą atrakcją festiwalu okazała się przypominająca katedrę świetlna „budowla”. Jej twórcami była pochodząca z Włoch rodzinna firma Luminaire de Cagna. Imponująca instalacja Luminaire Cagna, której wysokość sięgnęła 28 metrów (tak ja wieża gandawskiej katedry) powstała z 55.000 lampek LED zszytych razem. W ten sposób lampki utworzyły gigantyczne płachty, którymi można przykrywać nawet całe budynki. Gandawska katedra została zaprojektowana w renesansie i posiada wieżę o wysokości 28 metrów. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED całość, mimo że jest bardzo imponujących rozmiarów, zużywa tylko 20Kwh energii.
Energoszczędnie. Wcześniej do oświetlenia używano oliwy i lamp karbidowych, które jednak z powodu wysokiego ryzyka wystąpienia pożaru zostały szybko zastąpione bezpiecznym światłem elektrycznym. Dzisiaj – tamte czasy można tylko sentymentalnie wspominać, a do takich gigantycznych i nie tylko iluminacji używane są nowoczesne i bardzo bezpieczne diody LED, które są również ekologiczne, bo energooszczędne.
{vimeo}35506734{/vimeo}