
W ostatnim roku prawdopodobnie najwięcej mówiło się o UAVs – bezzałogowym statku powietrznym należącym do armii USA. Robot – mimo, że jest cudem technologicznym – jako maszyna śmierci rzucił poniekąd złe światło na reputację robotów.
Dlatego warto udowodnić, że to odosobniony przypadek a roboty z reguły mają za zadanie niesienie pomocy ludziom aniżeli ich krzywdzenie. Poniżej przedstawione są przykłady.
Robonaut 2 zbudowany przez NASA oraz General Motors to pierwszy humanoidalny robot pracujący w przestrzeni kosmicznej (na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). To dopiero pionier, który może nie wykonuje zbyt skomplikowanych prac, ale przyszłościowy projekt zakłada stworzenie bardziej funkcjonalnych maszyn.
Cheetah to wielozadaniowy robot stworzony przez Boston Dynamics w ramach projektu-wyzwania DARPA. Maszyna osiąga prędkość 45.5km/h i jest napędzana przy użyciu pmp hydraulicznych.
{jumi [adv/advfront.php]}
LS3 z kolei jest znacznie wolniejszy niż Cheetah, ale za to może transportować ładunki o masie ok. 180kg przez ponad 30km bez potrzeby zatrzymywania się. Kolejny robot od Boston Dymamics reaguje na komendy słowne i można skoordynować go tak, aby znajdował drogę z użyciem GPS.
W Japonii największą popularnością (poza zabawkami) cieszą się roboty naprawiające szkody po trzęsieniach ziemi, tsunami oraz katastrofach elektrowni nuklearnych. Powstało więc wiele robotów działających na trudnym terenie. Warto jednak zwrócić uwagę na osiągnięcie opracowane przez University of Tsukuba Cyberdyn – egzoszkielet HAL.
Na trudnym terenie ma również sprawdzić się Schaft Inc opracowany w ramach projektu DARPA. Zmodyfikowanie „inteligentnej” maszyny pozwala na wykorzystywanie jej przy wielu pracach.
Interesującym wyzwaniem było również RoboCup’s TeenSize League, do którego zakwalifikowało się zaledwie pięć zespołów. Zadaniem było stworzenie robota dwunożnego robota o wysokości około 100cm o dużych zdolnościach manualnych.
Z robotów przemysłowych wyróżnił się Baxter zbudowany przez Rethink Robotics. Maszynę można dość elastycznie programować, aby wykonywała różne prace na linii produkcyjnej w fabryce. Technologia jest dużo tańsza w porównaniu z konkurencyjnymi ofertami.
MH-2 to miniaturowy robot, który można nosić na ramieniu. Maszyna dostarcza rozrywki – można obserwować świat przez jego kamery, prowadzić z nim konwersację czy rozmawiać z przyjaciółmi dzięki opcji połączenia z Internetem. Robota opracowali naukowcy z Yamagata University w Japonii.
W Japonii testowany jest również Human Robot Support (HRS) – prototypowy robot, który ma pomagać pacjentom „przypiętym” do łóżka. Robotem można sterować za pomocą tabletu.
Kuratas zainspirowany został produkcjami „Transformers” oraz „Giganci ze stali”. To robot artystyczny, ważący 4,5 tony, zmieniający kształt i potrafiący walczyć. Robi wrażenie, prawda?