Poniżej 2$/galon, za paliwo używalne bezpośrednio, uzyskiwane z dowolnych biomas czy odpadów komunalnych. Kilka fabryk zdolnych wyprodukować 300tys. galonów / dzień / każda, zapowiedział na rok 2014 przedstawiciel Gas Technology Institute na zjeździe American Chemical Society.
Pod hasłami „alternatywne źródła energii”, czy „odnawialna energia”, czy „biopaliwa” pojawia się naprawdę wiele ważnych nowinek ostatnimi laty. Wciąż jednak opłacalność różnych procesów produkcyjnych nie jest dostateczna, by wyeliminować paliwa kopalne (ropa, węgiel, gazy) jako źródło energii (przeznaczając je w zamian np. tylko na produkcję materiałów). Jedną z rozwijanych technologii jest hydropiroliza, czyli wytwarzanie paliw z odpowiednich „zielonych” surowców przez -upraszczając – rozkład temperaturowy (pyroliza) przy obecności wody.
Wśród licznych projektów prowadzonych przez niedochodową organizację Gas Technology Institute (GTI; mają około 500 produktów, 750 licencji, 1200 patentów), ten związany ze „zintegrowaną hydropyrolizą” może stać się jednym z istotniejszych. M. Linck, naukowiec z tej instytucji, zapowiedział właśnie, że GTI chce do roku 2014 zademonstrować wykorzystanie tego procesu do produkcji paliw na skalę przemysłową. Dokładniej, technologia ta nazywa się „Integrated Hydropyrolysis and Hydroconversion (IH2)” i angażuje wytwarzanie wodoru w trakcie procesu oraz szereg specjalnych reakcji katalitycznych. Kwestia wodoru jest tu dość istotna, gdyż wiele konkurencyjnych procesów technologicznych wymaga dostarczenia tego składnika do procesu dla wzbogacenia rezultatów. Jednocześnie, końcowym rezultatem IH2 jest płynne paliwo, które może być bezpośrednio używane np. w silnikach. Stanowi to przewagę wobec tych procesów, które przynoszą produkty pośrednie – np. gazowe, czy silnie utlenione (tu m.in. problem transportu). IH2 można stosować na dowolnych biomasach – drzewnych, algowych, kukurydzianych, rzepakowych – czy na odpadach komunalnych.
Na chwilę obecną udział biopaliw, np. na rynku paliw dla transportu to zaledwie kilka – do – kilkunastu procent (w niektórych regionach). Dominuje oczywiście ropa i paliwa ropo-pochodne. W porównaniu do nich, paliwo z IH2 wnosi o 90% mniej ubocznych gazów cieplarnianych. Nie mówiąc już o różnych problemach politycznych i społecznych jakie z panowaniem ropy można powiązać …
źródło ; [artykuł badawczy o IH2 z 2011:] źródło ; źródło ; [przykładowy dystrybutor jednej z technologii hydropirolizy (D4) w PL:] źródło