
Póki co sterowane komputerowo pojazdy nie są dostępne w sprzedaży, ale ta technologia już niedługo może zrewolucjonizować nasze postrzeganie transportu samochodowego.
Przemiana sposobu korzystania z aut na pewno nie nastąpi z dnia na dzień. Poczyniono już pierwsze kroki w celu wprowadzenia automatycznych środków transportu – stan Nevada w USA 7 maja wydał pierwsze prawo jazdy dla samochodu Google. Stopniowe przejście na prowadzenie aut bez ingerencji człowieka może zaowocować oszczędnością na paliwie, szybszym i płynniejszym transportem w centrach miast i możliwością pisania smsów podczas jazdy bez ryzyka wypadku.
„Pracowaliśmy i myśleliśmy nad tym przez ostatnie 10 lat. Celem tych badań jest rozważenie implikacji posiadania wszystkich bądź większości samochodów na drogach będących autonomicznymi jednostkami.” mówi Peter Stone, dyrektor grupy badawczej czynników uczących na University of Texas w Austin.
Odpoczynek w drodze
Dzisiaj kierowcy muszą poświęcić wiele godzin na codzienne dojazdy i powroty z pracy. Przyszli posiadacze aut automatycznych będą mogli się odprężyć, odpowiedzieć na maile czy przeglądać wiadomości – wszystko bez strachu o wybór odpowiedniego pasa czy problemy z parkowaniem.
Żegnajcie czerwone światła
Może się okazać, że sygnalizacja świetlna nie będzie już potrzebna. Samochody przyszłości będą mogły się porozumiewać między sobą bezprzewodowo i w locie obliczać odpowiednie trajektorie, aby zapewnić płynny przejazd przez skrzyżowania bez hamowania.
Takie skrzyżowania mogą w ekstremalnych warunkach zmniejszyć opóźnienia na drodze prawie stukrotnie. Zespół Stone’a stworzył symulację pokazującą auta przemykające między sobą z minimalnym tylko zmniejszeniem prędkości – widok przerażający dla dzisiejszych kierowców. Taka zmiana będzie jednak możliwa tylko wtedy, gdy każdy na drodze będzie poruszał się w inteligentnym samochodzie.
Oszczędność na paliwie
Pierwsi kierowcy testowi nowych pojazdów zauważyli, że znacznie rzadziej muszą zatrzymywać się na stacjach benzynowych. To dzięki temu, że automatyczne samochody mogą szybciej i precyzyjniej skalkulować jak bardzo przyspieszyć i kiedy zacząć hamować, aby efektywnie zmniejszyć zużycie paliwa.
Bezpieczniejsze podróże
Dzisiaj na drogach musimy zmierzyć się z zastępami pijanych, zaspanych czy pozbawionych koncentracji kierowców. Samochody bez kierowców pozbawione są takich niebezpieczeństw i mogą pokonywać długie dystanse bez ludzkich objawów zmęczenia. Zwiększenie udziału takich pojazedów na drogach może też zredukować liczbę wypadków. Każdego roku na drogach USA ginie około 33000 ludzi, w Polsce ta liczba to ponad 4000.
Współdzielenie pojazdów
Inteligentne samochody mogą zwiększyć trend we współdzieleniu samochodów w dojazdach do pracy, a nawet umożliwić osobom, których nie stać na własne auto, podróżowanie w komfortowych warunkach. Pojazdy zamiast stać bezczynnie na parkingach mogłyby efektywnie przewozić osoby potrzebujące transportu. Samochody w wypożyczalniach zamiast stać i czekać na klientów, mogłyby same po nich podjeżdżać.