
Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że ciasno zaczęło się robić w Internecie. Konkretnie chodzi tu o dostępną przestrzeń adresową opisywaną dotychczas obowiązującym protokołem IP.v4
Rozwinięciem tego protokołu komunikacji w sieci jest IPv6 (Internet Protocol version 6). Podstawowym przeznaczeniem nowej wersji protokołu jest zwiększenie przestrzeni dostępnych adresów. Zapewnione jest to poprzez zmianę długości adresu z 32-bitów do 128-bitów, uproszczenie nagłówka protokołu oraz zagwarantowanie elastyczności przez wprowadzenie rozszerzeń a także wprowadzenie wsparcia dla klas usług, uwierzytelniania oraz spójności danych.
{jumi [adv/advfront.php]}
W sieciowym świecie, pula adresów opisywanych protokołem IPv4 praktycznie została wyczerpana. Liczba urządzeń dołączanych do globalnej sieci z dnia na dzień rośnie wykładniczo. Powszechnie stosowany obecnie protokół IPv4 ma pojemność około 4 miliardów adresów. Liczba ta w początkowej fazie funkcjonowania sieci wydawała się wystarczająca. Ekspansywny rozwój Internetu brutalnie zweryfikował optymistyczne założenia. Według prognoz analityków firmy Cisco w 2016 roku liczba ta wzrośnie do 18,9 mld.
6 czerwca niewątpliwie przejdzie do annałów sieci Internet. Po udanym jednodniowym teście w 2011 roku, wprowadzono do użytku nowy standard komunikacji. W dzisiejszym dniu najwięksi dostawcy usług m.in. Google, YouTube, Facebook, Yahoo oficjalnie udostępnili swoje zasoby pod protokół nowej generacji.
Prawie każdy większy dostawca oraz operator usług sieciowych w Europie jak i na całym świecie, zobowiązał się do udzielenia połączenia dla wszystkich nowych abonentów na bazie protokołu IPv6. W konsekwencji rozpoczną oni również modernizację istniejącej bazy użytkowników.
Czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje dla nas Internautów? W założeniu oba protokoły mają działać równolegle, zatem możemy spać spokojnie nie obawiając się, że staniem przez wizją zmiany tak np. konfiguracji. A tym bardziej powinien nas cieszyć fakt, że sieć Internet dalej będzie się rozszerzać i rozszerzać….
fot. źródło,