
Popyt na zaawansowaną technologię nigdy nie był wyższy, ale czy jej producenci nadal zdołają mu podołać, czy też surowce naturalne ograniczą wzrost?
Chiński rząd opublikował w ostatnim czasie artykuł przeglądowy wyszczególniający obecny stan tamtejszego przemysłu pierwiastków ziem rzadkich. Prognozy nie są obiecujące jak pokazuje infografika z vouvhercloud. Dlaczego powinniśmy się tym martwić? Otóż Chiny są światowym liderem w dostawie Pierwiastków Ziem Rzadkich (REEs – z ang. Rare Earth Elements), odpowiedzialnym za 95% obecnej światowej produkcji, a trzy z ich głównych pierwiastków REE są uszczuplone na tyle, że pozostała jedynie jedna trzecia ich zasobów.
Pierwiastki Ziem Rzadkich odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej technologii i są obecnie niezastąpialnymi surowcami w produkcji zminiaturyzowanej techniki komputerowej, technologiach energii odnawialnej, technologiach obronnych, zaawansowanej komunikacji czy sprzęcie medycznym. Bez tych pierwiastków współczesny świat z zasadzie wcale nie wyglądałby tak nowocześnie.
Jak pokazuje owa infografika, problem nie tkwi w tym, że pierwiastki te wkrótce się skończą, ale w tym, iż dostęp do nich będzie coraz trudniejszy i droższy. Niektóre z rozwiązań tego problemu to recyklowanie istniejących komponentów zawierających pierwiastki REE czy projektowanie przyszłej technologii w taki sposób, aby odzyskiwanie pierwiastków REE ze zużytego sprzętu było łatwiejsze. Ostatecznie, jeśli popyt na technologię zaawansowaną będzie się utrzymywać na obecnym poziomie, docelowym rozwiązaniem na dłuższą metę będzie znalezienie przez naukowców inżynierii materiałowej odnawialnych i tańszych alternatyw pierwiastków REE.
fot. Ambrose Evans-Pritchard (www.telegraph.co.uk)