Od kilku lat na polskim niebem pojawia się coraz więcej dronów. Kiedyś budziły one sensacje, dziś powszechnie stosuje się je do fotografii, badań naukowych, kręcenia filmów czy po prostu zabawy. Jest to też coraz częściej kupowany prezent. Dlatego też postanowiliśmy nieco pomóc w dokonaniu wyboru. Jakiego drona kupić, by nie żałować? Oto kilka naszych uwag w tym temacie.
Dron – co to jest?
Dron jaki jest – każdy widzi. Ogólnie można stwierdzić, że dron (UAV) to każdy bezzałogowy statek powietrzny, który jest kontrolowany zdalnie, bądź też porusza się po wcześniej zaprogramowanej trasie. Rozróżnić przy tym można urządzenia o charakterze bezzałogowych samolotów oraz wielowirnikowców. Ten drugi typ, dzięki lekkości oraz możliwościom typowym dla helikopterów znalazł szczególnie wiele zastosowań cywilnych – i na nim też skupimy się w tym tekście.
Jak wybrać odpowiedni dron (UAV)?
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego dla siebie drona należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego jest mi on potrzebny? Zupełnie inne wymagania musi bowiem spełniać maszyna, która ma nam pomóc w pracy np. fotografa, niż taka, którą chcemy wykorzystać do zabawy. – Ilość dostępnych na rynku typów i modeli dronów jest przeogromna. Różnią się one nie tylko rozmiarami, ale też konstrukcją, liczbą ramion i śmigieł. Wszystkie te parametry wpływają na możliwości sprzętu, jego udźwig czy inne cechu użytkowe – np. odporność na wiatr. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki UAV będzie najlepszy. Na pewno jednak warto trzymać się dwóch zasad – po pierwsze, jeśli to nasz pierwszy dron, to lepiej najpierw kupić urządzenie typu minidron-zabawka, by nauczyć się podstaw „latania”. W przypadku rozwiązań na potrzeby firmy zawsze warto dobrze przyjrzeć się parametrom i dobrać model nieco lepszy niż w teorii nam potrzeba. Jest to ważne, by w przypadku np.: zastosowania nieco cięższej kamery czy aparatu nie musieć kupować nowego urządzenia. – radzi ekspert z portalu Aeromind.pl.
Wybierając odpowiedniego dla siebie drona zawsze trzeba być też świadomym, że profesjonalny sprzęt kosztuje więcej, niż ten do zabawy. Szczerze odradzamy też używanie „zabawek” do komercyjnych celów, gdyż oszczędności mogą się okazać bardzo pozorne w przypadku awarii kiepskiego UAV z zamontowanym drogim aparatem.
Jakiego drona kupić i na co zwrócić uwagę?
Kupując już drona o odpowiednich dla nas parametrach warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy sprawdzić, co tak naprawdę kupujemy. Może się bowiem zdarzyć, że kupiony zestaw wymaga dopiero złożenia albo nie posiada potrzebnych elementów takich jak silniki, śmigła czy kontrolery. Jest to szczególnie ważne, w przypadku kupna drona jako prezent, kłopotliwy z racji konieczności wyłożenia pieniędzy przez obdarowanego na resztę sprzętu. – Ważną kwestią na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie drona, to też ogólna jakość oraz gwarancja jaką objęte jest urządzenie. Wiadomo, że tanie UAV mogą bardzo szybko się zepsuć, a wtedy koszty napraw mogą mocno uprzykrzyć życie. Kwestia gwarancji jest przy tym bezpośrednio związana z profesjonalnym serwisem, bez niego bowiem trudno naprawić ewentualne uszkodzenia – dodaje ekspert z portalu Aeromind.pl.
Wybierając idealnego dla siebie drona zawsze trzeba się nad tym zastanowić. Nie ma co kupować w ciemno, zawsze warto też poradzić się specjalistów. Tylko bowiem przemyślany i dopasowany do potrzeb wybór będzie odpowiedni dla konkretnej zawodowej działalności czy też bezpiecznej i beztroskiej zabawy.