Grupa badawcza z Uniwersytetu Technicznego w Danii (DTU), który jako pierwszy przełamał barierę jednego terabita w 2009 roku ma kolejny powód do dumy. Grupie udało się osiągnąć zdumiewający wynik 43 terabitów na sekundę na jednym światłowodzie z jednego nadajnika laserowego.
43 terabity na sekundę to równoważność 5,4 terabajtów na sekundę lub 5 375 gigabajtów. Oznacza to, że plik 1 GB można ściągnąć w 0,2 milisekundy. Wynik ten pobił poprzedni rekord, który wynosił 26 terabity na sekundę i był ustanowiony przez Karlsruhe Institute of Technology w 2011 roku. Jednocześnie grupa DTU podczas informacji prasowej odnosi się do poprzedniego rekordzisty – obie grupy konkurowały ze sobą już od pewnego czasu.
Obecnie najszybsza sieć komercyjna na pojedynczym wlóknie ma maksymalną prędkość zaledwie 100 Gbps (100 Gigabit Ethernet). IEEE aktualnie bada możliwość wprowadzenia standardu 400 Gbps lub 1 Tbps Ethernet. Jak widać osiągnięcie DTU nie ma żadnego przełożenia w świecie rzeczywistym, ponieważ rekordowa prędkość jest daleko poza naszym zasięgiem. Jednak jest to bardzo dobry znak i dobrze wiedzieć, że prędkość Internetu ciągle się zwiększa i rozwija.