
Australijska stacja z wiadomościami ABC News podała, że lokalni naukowcy w ostatnich tygodniach zebrali miliardy gamet (komórek rozrodczych) rozmnażających się koralowców w Wielkiej Rafie Koralowej. Nasienie to zostanie poddane procesowi kriokonserwacji, dzięki czemu w przyszłości będzie można odbudować ginącą powoli rafę.
Badania z minionego roku dowiodły, że przynajmniej od połowy lat osiemdziesiątych z Wielkiej Rafy Koralowej zniknęło ponad pięćdziesiąt procent koralowców. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka: ich utlenianie się, tropikalne cyklony czy ataki różnych drapieżnych gatunków rozgwiazd. Co więcej, przewiduje się, że pierwsze dwa z wymienionych zjawisk wskutek zachodzących zmian klimatycznych nabierać będą coraz większej intensywności.
Kriokonserwacja to inaczej przechowywanie komórek i tkanek w ujemnej temperaturze (zwykle w granicach -196 stopni Celsjusza). Jeśli uczeni postanowią któregoś dnia rozmrozić zebrane przez siebie nasienie, wykorzystają je do ponownego zasiania koralowców w oceanie, które przy odrobinie szczęścia zsynchronizują się ze świeżymi jajami już istniejących koralowców. Zamrożone gamety mogłyby przywrócić w rafach genetyczną różnorodność, która jest tym mniejsza, im głębiej koralowce żyją. Rebecca Spindler, naukowiec z Taronga Zoo, powiedziała redakcji ABC News, że ponowne zasiewanie raf pomogłoby im dostosować się do zachodzących zmian klimatycznych. Spindler będzie kierowała bankiem nasienia Wielkiej Rafy Koralowej, który już wkrótce stanie się największą kriogenicznie zamrożoną populacją na świecie.
W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje już kilka banków nasienia w ogrodach zoologicznych. Są to m.in. Narodowe Zoo (w oryg. Smithsonian National Zoological Park), gdzie przechowuje się komórki rozrodcze wielu różnych gatunków, Zoo i Ogród Botaniczny w Cincinnati specjalizujące się w spermie nosorożców czy Memphis Zoo, gdzie trzyma się nasienie płazów wodno-lądowych.
Pionierami techniki zamrażania gamet i embrionów raf koralowych są naukowcy z Hawajów – i w ich kraju, na Uniwersytecie Hawajskim, również znajduje się taki bank. Jedna z twórczyni tejże techniki – morski biolog Mary Hagedorn – dołoży wszelkich starań, by wesprzeć przedsięwzięcie australijskich uczonych.