
Naukowcom z Uniwersytetu w Zhejiang w Chinach udało się stworzyć najlżejszy materiał spośród wszystkich znanych materiałów na Ziemi. W celu zobrazowania jego lekkości wykonali kilka zdjęć, jak owe tworzywo spoczywa na małych liściach nie uginając ich czy też unosi się na główkach źdźbeł trawy czy pręcikach rozkwitającej wiśni.
Na razie uczeni jeszcze analizują swój materiał, ale Gai Chao, przewodniczący badaniom, zapewnia, że w przyszłości mógłby on posłużyć do zaprojektowania substancji czyszczącej rozlaną ciecz lub inne polutanty. Obecne preparaty tego typu wchłaniają tylko dziesięciokrotność swojej masy oleju, a nowe tworzywo jest pod tym względem aż dziewięćdziesiąt razy wydajniejsze. Co więcej, działa ono dużo szybciej – każdy jego gram wsysa 69 gramów oleju na sekundę.
{jumi [adv/advfront.php]}
Na niniejszy materiał składają się cienkie na jeden atom warstwy i węglowe włókna – stąd też jego nazwa, węglowy aerożel. Naukowcom udało się znaleźć kilka prostych metod jego tworzenia w różnych kształtach i rozmiarach – od czegoś przypominającego zakrętkę od butelki po piłkę tenisową.
Gęstość węglowego aerożelu wynosi 0.16 miligramów na centymetr sześcienny lub, innymi słowy, jedną szesnastą gęstości powietrza, co niemal dwukrotnie przebija dotychczasowego rekordzistę świata, metalową siatkę zawierająca jedynie 0.01 procenta solidnego tworzywa. Ustąpić miejsca musi mu również stosunkowo dobrze znany, oparty o polimery aerożel NASA służący do zbierania pyłu z asteroid.
Ale tak naprawdę nie ma znaczenia, który materiał na świecie jest najlżejszy. Każdy z nich ma zupełnie inny skład i może znaleźć zupełnie inne zastosowania. Nie da się jednak ukryć, że widok małej kostki na płatkach kwiatu zdecydowanie przykuwa wzrok.
Raport z badań naukowców został opublikowany na łamach lutowego wydania czasopisma „Advanced Materials”.