Skamieliny to ciekawe zabytki, które pozwalają nam spojrzeć na historię naszej planety oraz otrzymać trochę informacji na temat żyjących kiedyś gatunków. Wymaga to jednak odrobiny wyobraźni, aby wizualizować starożytne organizmy w ruchu.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Manchester wraz z Museum fur Naturkunde w Berlinie wykorzystali proste oprogramowanie open-source oraz dobrze zachowane skamieliny z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, aby odtworzyć spacer dawno wymarłego, starożytnego drapieżnika – krewnego współczesnych pająków.
Przerażający okaz żył ok. 410 milionów lat temu i był jednym z pierwszych drapieżników, którzy chodzili po ziemi. Grupa pajęczaków o nazwie trigontarbid żyła 300-400 milionów lat temu a ich rozmiary wahały się od kilki milimetrów do kilku centymetrów długości. Według naukowców występowały one częściej na ziemi w tamtych czasach niż pająki są współcześnie. Po raz pierwszy w historii jesteśmy w stanie zobaczyć jak te okaz poruszały się, tak jak robiły to miliony lat temu.
Symulacja chodu została wygenerowana komputerowo przy pomocy przekroju skamieniałości – dało to niezbędne wskazówki do odtworzenia ruchu kończyn stworzenia. Łącząc te informacje wraz ze strukturą i ruchami odnóży współczesnych pajęczaków pozwoliło na stworzenie tej animacji.
Źródło: http://gajitz.com/fossils-new-technology-let-ancient-predator-walk-again/