Popularny serial kryminalny CSI od wielu lat wpaja nam, że sprzęt w posiadaniu ekspertów od kryminalistyki potrafi zdziałać istną magię, jeżeli tylko mamy do dyspozycji odpowiedni ślad. Rzeczywistość niestety jest mniej różowa, ale na szczęście kolejne odkrycia sprawiają, że policja dostaje do swych rąk coraz to skuteczniejsze zabawki.
Ostatnio na przykład poczyniono krok w kwestii odczytywania odcisków palców. Dotychczas nawet dysponując wyraźnym odciskiem, śledczy musiał go połączyć z całkiem sporą, grupą podejrzanych. Nowa metoda badaczy z uniwersytetu Albany pozwala już na samym początku zawęzić grono potencjalnych sprawców, precyzyjnie określając płeć posiadacza danego odcisku.
Technika opiera się na odkryciu, że pot kobiet zawiera dwa razy więcej aminokwasów niż mężczyzn. Wygląda ona następująco. Najpierw odcisk palca przenoszony jest na plastikową folię, gdzie zostaje „potraktowany„ roztworem kwasu solnego. Następnie zostaje podgrzany, co sprawia, że aminokwasy oddzielają się od odcisku i przenoszą do roztworu kwasu. Dzięki temu śledczy mogą obliczyć, jak duża jest ilość aminokwasów i określić, czy mają na swoim chemicznym celowniku mężczyznę, czy kobietę.
Metodę przetestowano najpierw na odciskach palców stworzonych sztucznie przez naukowców. Skuteczność wykrywania płci w tym przypadku wyniosła 99%. Następnie spróbowano czegoś trudniejszego – stworzono swoistą „scenę zbrodni”, gdzie na różnych powierzchniach osoby obojga płci pozostawiły ślady swoich paluchów. Tutaj ponownie technika nie zawiodła, sprawnie identyfikując żeńskie odciski.
Jak twierdzą autorzy metody wykorzystującej różnice w ilościach aminokwasów, nie mają swoim „wynalazkiem” zamiaru konkurować z analizami DNA czy innymi sposobami identyfikacji. Ich celem natomiast było stworzenie techniki pozwalającej znaczenie zawęzić grono podejrzanych. Takie obcięcie możliwości o teoretyczną połowę może okazać się przydatne szczególnie w sytuacjach, gdy odciski są bardzo niewyraźne, lub ich posiadacza po prostu brakuje w bazie danych.
fot. Paul Miller/University at Albany
http://www.gizmag.com/identification-male-female-fingerprints/40618/