Pływające mikroorganizmu, takie jak bakterie są poddawane stosunkowo małym siłom bezwładności w stosunku do sił wywieranych przez lepkość otaczającego ich płynu. Tak niski poziom bezwładności sprawia, że własny napęd jest dużym wyzwaniem w takich warunkach.
Naukowcy odkryli, że kierunek napędu, który jest możliwy dzięki takiej bezwładności jest przeciwny do indukowanego przez lekkosprężysty płyn. Ustalenia te zostały opublikowane w EPJ E przez Francoisa Nadal. Te badania mogą pomóc w optymalizacji konstrukcji samobieżnych sztucznych nanorobotów. Dzięki takie optymalizacji możliwe jest osiągnięcie poprawy mobilności w zastosowaniu medycznym.
Autorzy skoncentrowali się na połączeniu dwóch sfer o różnych promieniach, która przypomina trochę konstrukcję bałwana. Najpierw wykonano symulację, która miała na celu zbadanie wpływu sił inercyjnych na małą skalę napędu. Następnie porównano wyniki z obliczeniami teoretycznymi opisującymi ruch. Badania wykazały, że możliwe jest wykonanie optymalnej konstrukcji, która może zostać zastosowana przy budowie nanorobotów, w celu zwiększenia ich mobilności w organizmie. Dzięki temu roboty szybciej mogą dotrzeć do celu i wykonać niezbędne prace medyczne.
fot. Wikimedia Commons
Źródło: http://phys.org/news/2014-07-optimum-inertial-self-propulsion-snowman-like-nanorobot.html