Ludziom niecierpiącym z powodu depresji czasem trudno zrozumieć, że choroba ta to coś więcej niż tylko zły nastrój spowodowany kaprysem czy nadmiernym przewrażliwieniem. Zdaniem takich sceptyków, wystarczyłoby by pogrążona w depresji osoba zwyczajnie „wzięła się w garść” i przestała użalać się nad sobą. To nie takie proste, gdyż jak sugerują kolejne badania, przyczyną depresji są chemiczne zmiany zachodzące w mózgu.
Brytyjski Uniwersytet Warwick oraz chiński Uniwersytet Fundan opublikowały wyniki wspólnie przeprowadzonych badań, których celem było zlokalizowanie części mózgu odpowiedzialnej za pojawianie się depresji. Ich głównym podejrzanym jest kora oczodołowa-czołowa (OFC), która, jak wykazały skany MRI, funkcjonuje nieco inaczej u osób ze stwierdzoną depresją. Badacze zauważyli, że w ich przypadku niektóre połączenia w tym fragmencie mózgu są silniejsze, inne zaś znacznie osłabione.
Kora oczodołowa-czołowa jest, między innymi, częściowo odpowiedzialna za podejmowanie decyzji oraz integrację sensoryczną. Znajdują się w niej połączenia, po których „przechodzą” różne wspomnienia i skojarzenia – zarówno te dobre, jak i złe. U osób ze zdiagnozowaną depresją zauważono, że osłabione są połączenia odpowiedzialne za przekazywanie wspomnień miłych i przyjemnych. Z drugiej strony natomiast zaobserwowano wzmocnienie przekaźników zajmujących się myślami smutnymi czy nieprzyjemnymi. Zdaniem badaczy z obu uniwersytetów oznacza to, że osoba w depresji ma spory problem z identyfikowaniem pozytywnych wspomnień czy bodźców, jednocześnie bez problemu wyłapując wszelkie myśli o negatywnym zabarwieniu.
Skanom MRI poddało się 909 pacjentów, z których niemal połowa miała stwierdzoną wcześniej depresję (reszta była grupą kontrolną), zatem naukowcy są mocno przekonani o trafności swojego badania. Jak mówi jeden z badaczy, Jianfeng Feng, odkrycie to pozwoli im „dotrzeć do źródła depresji”. Ma to pomóc w opracowaniu nowych, lepszych środków terapeutycznych do walki z chorobą, z powodu której cierpi około 350 milionów osób na całym świecie.
zdjęcie flickr.com Autor RenaudPhoto
http://newatlas.com/depressions-brain-web-decoded/46005/