Obecna sytuacja wymusza na nauczycielach konieczność szybkiej adaptacji do prowadzenia zajęć w formie online. Dla niektórych, mniej obeznanych z technologią, może to być poważnym wyzwaniem. Na szczęście istnieje w sieci wiele platform z materiałami i narzędziami, które znacznie ułatwiają płynne przejście w taki tryb stałej nauki.
Wybuch epidemii wirusa Covid-19 spowodował, że nauczyciele zaczęli masowo korzystać z umożliwiających prowadzenie zdalnych zajęć narzędzi, takich jak Skype czy Zoom. Jednak tego typu działania wymagają odmiennego sposobu nauczania niż klasyczne lekcje w klasie. Przyjrzymy się zatem platformom i serwisom udostępniającym narzędzia i materiały użyteczne w uczeniu online.
Jak uatrakcyjnić lekcje na Skype?
Przydatność Skype’a w prowadzeniu zajęć online jest wszystkim bardzo dobrze znana. Tylko niektórzy nauczyciele natomiast wiedzą, że firma odpowiedzialna za opracowanie tego komunikatora udostępnia także wiele użytecznych materiałów dla zdalnych edukatorów. Na ich stronie znajdziemy między innymi kompleksowe przewodniki dotyczące podstaw instalacji i konfiguracji Skype’a, a także zaawansowane poradniki pokazujące, w jaki sposób można łatwo i wydajnie zarządzać wieloosobowymi sesjami. Co ważne, umieszczono tam również szczegółowe plany lekcji dostosowanych do zdalnej nauki, które mogą stanowić inspirację do planowania własnych zajęć. Warto mieć na uwadze, że pracę na Skype można uatrakcyjnić za pomocą innej darmowej platformy o nazwie Flipgrid. Umożliwia ona tworzenie i zamieszczanie krótkich filmików z pytaniem, na które w tej samej formie odpowiadają uczniowie. Na stronie Skype’a dostępne są objaśnienia dotyczące tego, w jaki sposób można połączyć naukę na tych dwóch platformach. Jedyną potencjalną wadą zasobów Skype’a jest bariera językowa, gdyż wszystkie treści dostępne są w języku angielskim.
Materiały na „polski” i nie tylko
Liczne zasoby oferowane przez Skype’a mogą okazać się mało użyteczne dla osób, które dobrze nie znają języka Szekspira. Na szczęście nie brakuje platform oferujących materiały w języku polskim. Jedną z najlepszych jest TED, na której dostępne są interesujące wykłady z najróżniejszych dziedzin. Udostępnienie im uczniom to znakomity sposób na to, by w atrakcyjny sposób zainteresować dzieci i młodzież danym tematem, gdyż wiele z nich dostępnych jest do obejrzenia z polskimi napisami. Użytecznym źródłem materiałów dla polonistów jest serwis WolneLektury, pozwalający na zapoznawanie uczniów ze szkolnym kanonem lektur, bez żadnych opłat. Jako że w związku z pandemią zdobycie książki w wersji papierowej bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest mocno utrudnione, WolneLektury stanowią bezpłatną i — co nie mniej istotne — legalną alternatywę dla bibliotek. Nauczanie poszczególnych przedmiotów pomoże również urozmaicić bogaty zbiór materiałów zgromadzonych na platformie Polona. Znajdziemy tu utrwalone oryginalne obiekty z dawnych lat w rodzaju broszur, traktatów, książek, plakatów, grafik.
Nauka poprzez zabawę
Zapoznaliśmy się już z serwisami udostępniającymi ciekawe i użyteczne w zdalnej nauce materiały. Jak natomiast przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o platformy stawiające na zajęcia interaktywne? Na szczęście nie brakuje ciekawych przykładów w tej kwestii, a jedną z najsłynniejszych platform tego rodzaju jest darmowa Khan Academy. Funkcjonuje ona już od ponad dekady, dzięki czemu zawiera znaczną ilość materiałów umożliwiających przygotowanie wirtualnych zajęć dla zróżnicowanych grup wiekowych. Khan Academy to przede wszystkim lekcje związane z przedmiotami ścisłymi, ale można znaleźć tu także zagadnienia z historii, muzyki czy języka angielskiego. Eduello z kolei stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę: nauczyciele mogą na tej platformie układać sekwencje różnych gier i quizów, nawiązujących do aktualnie przerabianych tematów. Podobnym serwisem jest bezpłatne Pisupisu, gdzie gry skupiają się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z językiem polskim. Umieszczono tu głównie interaktywne ćwiczenia z gramatyki i ortografii, łamigłówki językowe czy bajki.
Pandemia koronawirusa to ogromne wyzwanie dla wszystkich nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z nowym, zdalnym systemem nauczania. To również okazja do bliższego zapoznania się z narzędziami online, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości, gdy już zostaną wycofane obostrzenia dotyczące zakazu kontaktów międzyludzkich i zgromadzeń. Platformy i serwisy, takie jak Eduello, TEDex, Khan Academy czy Pisupisu, mogą znacznie ułatwić nauczycielom pracę do tego momentu.