
Naukowcy swego czasu próbowali wygenerować świecące rybki, które moglibyśmy hodować w akwarium. Cóż, okazało się, że natura znów była szybsza. Na wyspie Alcatraz odnaleziono ostatnio świecące stonogi. Do tej pory nikt nie miał pojęcia, że istnieją!
W zeszłym roku na Alcatraz zostały przeprowadzone badania dotyczące populacji szczurów, które zamieszkują wyspę. Przypadkowo podczas tego projektu trafiono na ślad naprawdę niezwykłych zwierząt, o których nauka nie miała dotąd pojęcia.
{jumi [adv/advfront.php]}
Większości osób Alcatraz kojarzy się jednoznacznie, czyli ze słynnym więzieniem. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsce jest również domem dla wielu ciekawych gatunków zwierząt, takich jak pelikany, kormorany czy czaple białe. Poza tym można tutaj spotkać również świecące robaczki…
W styczniu zeszłego roku badacze przeczesywali wyspę w poszukiwaniu szczurów, używając do tego lamp ultrafioletowych. Poszukiwania gryzoni nie zakończyło się sukcesem, jednak zamiast tego natrafiono na ślad świecących białym światłem stonóg. Jest to pierwszy zanotowany przypadek, jednak okazuje się, że inne gatunki krocionóg mają podobne umiejętności i ich ciała potrafią emitować światło, aby przepłoszyć wrogów. Wszystkie te gatunki zostały odnalezione w Kalifornii i jak na razie przyjmuje się, że jest to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie te zwierzęta występują.
Wyjątkowość stonóg z Alcatraz polega na tym, że inne gatunki posiadające takie zdolności emitują światło podobne do świetlików, wyspiarskie robaczki natomiast posiadają zdolności fluorescencyjne, które ludzkie oko może dostrzec dopiero przy pomocy urządzeń emitujących fale ultrafioletowe. Jest to jedyny taki gatunek stonogi, który wykazuje podobne właściwości, co sprawia, że są tak wyjątkowe, a ich odkrycie jest istotne dla nauki.
W tym momencie fluorescencyjne właściwości stonóg pozostają dla naukowców tajemnicą. Nie są oni jeszcze w stanie stwierdzić, w jaki sposób udaje im się emitować światło. Stonogi są ślepe, żyją głównie pod ziemią, fluorescencja nie służy im więc do komunikacji. Żyjące w głębinach oceanów ryby świecą, żeby „skusić: ofiarę podczas żeru. Te robaczki są jednak roślinożerne, nie muszą więc uciekać się do takich sztuczek. Jak na razie naukowcy przyjęli teorię, że światło to emitowane w ciemności ma spełniać zadanie obronne i odstraszać potencjalne drapieżniki. Niektóre gatunki krocionogów są trujące i przy pomocy jaskrawych kolorów ostrzegają o swojej truciźnie.
{jumi [adv/advfront.php]}