
Gry wideo i odchudzanie mogą się wydawać na pierwszy rzut oka zupełnie ze sobą niezwiązane, tymczasem okazuje się, że znana gra internetowa Second Life jest przy diecie bardzo pomocna, a graczom zdecydowanie łatwiej utrzymać odpowiednią linię zagrywając się w tę produkcję niż gdyby jej w ogóle nie znali.
Zespół naukowców z Centrum Medycznego na Uniwersytecie w Kansas zbadał 20 osób z nadwagą przypisując je do trzymiesięcznego programu zbijania wagi. W ramach tegoż programu część wolontariuszy udawała się do kliniki zajmującej się sprawami diety, a część mając na głowie zestaw wirtualnej rzeczywistości odbywała podróż do specjalistów żywnościowych w uniwersum Second Life. Po jego zakończeniu obie grupy musiały przez kolejne sześć miesięcy dostosowywać się do treningu wewnątrz gry mającego na celu utrzymanie odpowiedniej wagi.
{jumi [adv/advfront.php]}
Rezultaty trzymiesięcznego programu były bardzo zbliżone dla obu grup – osoby udające się do specjalisty w Second Life zrzuciły w sumie mniej więcej tyle samo kilogramów, co ci, którzy stosowali bardziej tradycyjne metody. Kiedy jednak porówna się wyniki drugiego, półrocznego etapu wirtualnego programu utrzymania wagi z danymi z innych badań opartych na rozmowach z ekspertami twarzą w twarz, okazuje się, że wirtualna dieta jest zdecydowanie skuteczniejsza.
Naukowcy podejrzewają, że Second Life (lub inna gra oparta o wirtualną rzeczywistość) mógłby zostać wykorzystany jako alternatywa dla ludzi, dla których dieta wiąże się z jakimiś przeszkodami, np. długim dystansem między miejscem zamieszkania a kliniką. Second Life został wykorzystany do zbadania wpływu na proces tracenia wagi lub wychodzenia z uzależnień, niemniej jednak można to porównać do zmodyfikowanej telemedycyny. Czyli, innymi słowy, to tak jakby rozmawiać ze swoim lekarzem przez telefon lub Internet, ale z zaangażowaną w sprawę wirtualną postacią.
Fakt odchudzania się spędzając czas przed ekranem może się wydawać nieco paradoksalny, ale w rzeczywistości tego typu praktyki mogłyby zostać wykorzystane do wyrabiania dobrych dla zdrowia nawyków, np. wybierania najlepszych produktów żywnościowych w sklepie.