Złote rybki, znane wśród biologów jako Carassius auratus, to małe, słodkie stworzonka, idealne do domowego akwarium. Z racji swych mikrych rozmiarów z pewności nie poradziłyby sobie, gdyby wypuścić je na szerokie wody, pełne innych, często drapieżnych mieszkańców. Prawda?
Natura po raz kolejny zaskakuje – jak się okazuje, pozostawiona samej sobie złota rybka potrafi osiągnąć gigantyczne rozmiary i samodzielnie przyczynić się do dewastacji całego ekosystemu. Grupie badaczy z Australii udało się znaleźć jedno takie monstrum. Waga na, której wylądowała gigantyczna „rybka”, wskazała aż 1,9 kilograma.
Ogromny, jak na ten gatunek, rozmiar złota rybka zawdzięcza swej wrodzonej skłonności do nieustannego rośnięcia – tak długo, jak będą dostępne zasoby, tak długo ryba będzie powiększać swoje rozmiary. Oczywiście, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc niegdyś mała rybka w końcu zabiera się za zjadanie większych mieszkańców wód. Jako że Carassius auratus nie jest gatunkiem natywnym dla tego środowiska (wyłowiono ją z rzeki Vasse niedaleko australijskiego miasta Busselton), swym żarłocznym działaniem spowodowała zachwianie lokalnego ekosystemu. Jak tłumaczą australijscy badacze, sytuację dodatkowo pogarsza to, że złota rybka również gustuje w stanowiących jak dotąd główne pożywienie innych gatunku glonach oraz lubi konsumować jaja złożone przez inne ryby, jeszcze bardziej niszcząc środowiskową równowagę.
Wyłowiona ryba to prawdopodobnie niejedyny przerośnięty egzemplarz tego gatunku grasujący w rzece Vasse. Australijska ekipa spekuluje, że rybka została wylana do wody prosto z akwarium, więc raczej nie trafiła do rzeki sama. Taki przypadek odnotowano w Kolorado, gdzie do jeziora w hrabstwie Boulder ktoś wrzucił kilka złotych rybek. Nie minęło wiele czasu, nim, ku rozpaczy tamtejszych ekologów, w jeziorze rządziła horda 4 000 przerośniętych potworków.
Zjawisko to dobitnie pokazuje, jak niewiele trzeba, by namieszać w precyzyjnie działającym ekosystemie. Stanowi też dobry powód, by zastanowić się dwa razy, nim postanowimy obdarować wolnością któregoś z płetwiastych towarzyszy pomieszkujących w naszym akwarium.
fot. źródło www.flickr.com Autor Kamillo Kluth
http://www.sciencealert.com/pet-goldfish-dumped-into-lakes-are-growing-into-monsters