Czy to płaszczka? Czy to szczur? Nie – to cybernetyczna płaszczka stworzona ze szczurzego serca, prosto z laboratoriów Harvardu!
Ta równie karkołomna co niepokojąca krzyżówka jest dziełem Harvardzkiego bioinżyniera Kita Parkera. Do stworzenia tej hybrydy zainspirowała go wspólna wizyta z córką w ogrodzie zoologicznym. Podczas przechadzki przy akwariach, jego pociecha próbowała dotknąć pływającej przy powierzchni płaszczki. Mieszkaniec akwarium jednak nie miał ochoty na bliższy kontakt z dziewczynką i odpłynął dostojnie w przeciwnym kierunku. Sposób, w jaki płaszczka się poruszała sprawił, że Parker doznał niejako „olśnienia”, gdyż nagle przyszedł mu do głowy sposób na stworzenie sztucznej wersji ryby w warunkach laboratoryjnych.
Za podstawę cybernetycznej kreatury posłużył mu szkielet wykonany ze złota, który następnie został pokryty cieniutką warstwą rozciągliwych polimerów. Polimery te dodatkowo zostały pokryte przez ponad 200 000 komórek normalnie znajdujących się w szczurzym sercu. Te wyhodowano dzięki inżynierii genetycznej, w procesie, w którym „nauczono” je reagować na światło. Dzięki tej cesze miniaturowa (bez problemu zmieściłaby się na złotówce) cyberpłaszczka jest w stanie poruszać się po wodzie eleganckimi ruchami, które tak zafascynowały jej twórcę. Odpowiednie manipulowanie światłem sprawia, że szczurze komórki wykonują w jego stronę ruchy, przemieszczając bioinżynieryjną hybrydę po wodzie.
Wszystko to brzmi całkiem interesująco, ale co właściwie, poza urzeczywistnieniem swego nietypowego marzenia, osiągnął Kit Parker ze swym zespołem badaczy? Jak sam twierdzi, to pierwszy krok na drodze do stworzenia pierwszego biologicznie wyhodowanego ludzkiego serca. Zbadanie, w jaki sposób dokładnie reagują pokrywające płaszczkę komórki serca, dostarczyło naukowcom danych przydatnych w przyszłych, bardziej ambitnych projektach. Cyberpłaszczka to też znakomita okazja dla entuzjastów życia morskiego, którzy mają teraz szansę dokładnie przyjrzeć się metodzie poruszania charakterystycznej ryby.
Cybernetyczna płaszczka została wyprodukowana tylko w jednym egzemplarzu. Parker wraz z zespołem obecnie nie planują tworzenia kolejnych hybryd, na co odetchnęli bez wątpienia twórcy horrorów, którzy mogą spać spokojnie, wiedząc, że nikt nie próbuje powołać do życia którejś z ich kreatur.
fot. źródło Karaghen Hudson/Science
http://www.npr.org/sections/health-shots/2016/07/07/484950849/synthetic-stingray-may-lead-to-a-better-artificial-heart