
Natura cały czas nas zadziwia obdarowując zarówno zwierzęta jak i rośliny najróżniejszymi sposobami na przetrwanie. Ciekawy przypadkiem bez wątpienia jest pewien gatunek ryby – z rodzaju babkowatych, która potrafi wspinać się po wodospadzie…
Katorżnicza wspinaczka w górę wodospadu to nietypowa umiejętność babki, zasiedlającej wody Hawajów. Ryba wraz ze strumieniem wody ląduje na dnie wodospadu a później przez większość swojego życia próbuje wspiąć się z powrotem. Syzyfowa praca? – na tym przykładzie bez wątpienia można tak stwierdzić.
{jumi [adv/advfront.php]}
W jaki sposób ryby „wędrują” w górę?
Niektóre gatunki ryb należących do babkowatych wspinają się po skałach za pomocą specjalnej przyssawki znajdującej się na brzuchu. Ryba wykonuje faliste i mocne ruchy ku górze, tymczasem przyssawka utrzymuje ją w nietypowej, pionowej pozycji. Warty uwagi jest również inny sposób wspinania, który opanowała babka z rodzaju Sicyopterus. Natura obdarzyła ją bardziej ekonomiczną techniką – ryba ma przekształcony pysk-przyssawkę (nieco podobną jak u popularnego w akwarium glonojada). Ryba pokonując wodospad jednocześnie zaopatruje się w pożywienie a jej wspinaczka jest dzięki temu efektywniejsza. Energooszczędna technika pozwala rybie pokonywać nawet blisko 100-metrowe wodospady.
Badacze z South Carolina i Minnesota porównali obie funkcje ssawki do wspinania oraz ssawki do wspinania/jedzenia. Richard Blob stwierdził, że na etapie ewolucji ryba wykształciła ssawkę do zdobywania pożywienia-glonów a następnie organ uległ modyfikacji – dzięki czemu zyskał również funkcję wspinania. „Oczywiście to mogło odbyć się w inny sposób i ssawka do wspinania wykształciła się u ryb wcześniej, ale zdrowy rozsądek sugeruje, że było inaczej”.