
Niektórzy ludzie mówią, że potrafią wyczuć nadchodzącą burzę, ale nie było do tej pory jasne, na jakiej zasadzie mogłoby to działać. Nowe badania potwierdziły jednak, że istnieje związek pomiędzy naturalnymi wyładowaniami elektrycznymi a bólem głowy.
Naukowcy z University of Cincinnati doszli do wniosku, że u osób cierpiących z powodu chronicznej migreny istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaatakuje ich ona, kiedy burza będzie się ku nim zbliżać. Swoje przemyślenia zawarli wczoraj na łamach czasopisma Cephalalgia.
Uczestnicy badania, należący do Międzynarodowej Społeczności Bólu Głowy (z ang. International Headache Society), zostali poinstruowani, by założyć specjalny dziennik i każdego dnia przez okres od trzech do sześciu miesięcy notować w nim swoje samopoczucie. Okazało się, że u osób doświadczających chronicznego bólu głowy prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się o 31 procent, kiedy wyładowania elektryczne mają miejsce nie dalej niż 40 kilometrów od miejsca ich pobytu. W przypadku migreny, szansa na jej pojawienie się przy takich samych warunkach wzrasta o 28 procent.
{jumi [adv/advfront.php]}
Naukowcom nie udało się określić dokładnie sposobu, w jaki pogoda oddziałuje na ból głowy. Do obliczenia innych czynników, które mogłyby mieć wpływ na zwiększoną częstotliwość jego odczuwania użyli matematycznych modeli, i nawet kiedy wzięli pod uwagę takie efekty jak ciśnienie barometryczne czy wilgotność, prawdopodobieństwo jego wystąpienia i tak było o 19 procent większe w burzliwe dni. Ponadto uczeni zauważyli, że im intensywniejsze są wyładowania, tym i ból może być silniejszy.
Vincent Martin, jeden z prowadzących eksperyment, jest profesorem na University of Cincinnati, który zajmuje się głównie badaniem migreny. Mówi, że istnieje kilka czynników wyjaśniających zagadnienie: „Ból głowy mogą inicjować fale elektromagnetyczne emitowane przez pioruny. Co więcej, wyładowania zwiększają poziom zanieczyszczenia powietrza – produkując przykładowo więcej ozonu – i uwalniają grzybowe zarodniki, które też mogą prowadzić do migreny.”
Naukowcy zaznaczają jednak, że badania muszą być kontynuowane, jeśli chcą znaleźć konkretną odpowiedź na pytanie o związek między bólem głowy a zjawiskami meteorologicznymi.