
Badając 446 związków chemicznych pod kątem podnoszenia sprawności wrodzonego układu odpornościowego u ludzi, naukowcy w Linus Pauling Institute w Oregon State University odkryli, że tylko dwa z nich wyróżniają się się z tłumu – resweratrol z czerwonych winogron i pterostilben z czarnych jagód (borówki czernicy).
Oba te związki, które są nazywane stilbenoidami wykazują działanie synergiczne w stosunku do witaminy D i mają znaczący wpływ na zwiększenie wydzielania ludzkiego peptydu przeciwbakteryjnego katelicydyny, który jest zaangażowany w reakcje immunologiczne.
Odkrycia dokonano w hodowlach komórkowych laboratoryjnych i nie dowodzą one, że podobne wyniki mogą się pojawić w wyniku spożycia tych owoców, ale zwiększają zainteresowanie potencjałem niektórych środków spożywczych w zakresie poprawy odpowiedzi immunologicznej.
Badania zostały opublikowane 17 września w „Molecular Nutrition and Food Research”.
Resweratrol był już przedmiotem badań pod kątem kilkudziesięciu możliwych korzyści zdrowotnych, w tym poprawy układu sercowo-naczyniowego, zwalczania raka i zmniejszania stanu zapalnego. Obecne badanie jest pierwszym wykazującym synergizm resweratrolu z witamina D w zakresie zwiększania immunologicznej organizmu. Badanie to jest pierwszym, aby pokazać wyraźny synergii z witaminą D, że wzrost ekspresji obozu kilka razy, mówią naukowcy.
Stilbenoidy są związkami wytwarzanymi przez rośliny do zwalczania infekcji, w biologii człowieka zaś mają wpływ na niektóre szlaki sygnałowych, umożliwiając witaminie D wykonywanie swoich zadań. Wydaje się, że połączenie tych związków z witaminy D daje znacznie większy efekt biologiczny niż którykolwiek z nich oddzielnie.
Dalsze badania mogą doprowadzić do lepszego zrozumienia, jak dieta i odżywianie wpływają na funkcje układu immunologicznego, a może prowadzić do poszerzenia gamy terapeutycznie użytecznych związków naturalnych, które mogłyby wzmocnić wrodzoną odpowiedź immunologiczną.
Pomimo zainteresowania związków takich jak resweratrol i pterostilbene, ich biodostępność pozostaje nieznana. Niewykluczone, ze będą się one nadawały na przykład do stosowania miejscowego w celu wzmocnienia bariery immunologicznej w miejscu zranienia lub zakażenia.
Naukowcy wciąż uczą się więcej o tym, jak te i inne związki wpływają na funkcje układu immunologicznego. Wyjątkowe szlaki metaboliczne związane z tymi reakcjami występują u zaledwie dwóch grup zwierząt – ludzi i innych naczelnych. Ich znaczenie w odpowiedzi immunologicznej może być jednym z powodów, dla których te szlaki przetrwały miliony lat odrębnej ewolucji tych gatunków.