
Matka natura od zawsze nas zaskakiwała idealnością i perfekcją swoich dzieł. Świat naturalny otaczający nas w różnych wymiarach stanowił żywą formę projekcji dzieł sztuki.
W tym artykule przedstawiamy wybrane filmy będące prezentacją mikroskopowego świata. Zobaczyć będzie można materiał tak np. pokazujący wnętrza jajka kurzego jak również nagrania pokazujące zabawy rozwielitka zielonymi glonami oraz wygłodniałe stada mrówek. Z bliska można będzie przyjrzeć się mikroskopijnym organizmom, które żyją wokół nas lecz na co dzień ich nie zauważamy.
Pierwszy film, to dzieło Anny Franz patologa z Oxfordu. Pokazano w nim siłę serca i złożoność układu naczyniowego zarodka kurzego. Autorka wstrzykuje atrament do jego tętnicy a wizualizacja realizowana jest z wykorzystaniem mikroskopu 3-D.
Powiększenie: 10x
Kolejny film autorstwa Dominika Paquet’a z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych jest poklatkową prezentacją transportu mitochondriów w komórkach nerwowych tropikalnej ryby – Danio Pręgowanego. W filmie błony komórkowe są zielone a mitochondria oznaczone są na niebiesko.
Technika: Szerokokątne fluorescencja
Powiększenie: 40x
Ralf Wagner chemik z Niemiec przedstawia natomiast w swoje produkcji wdzięczne zabawy mikroorganizmów. W jego filmie rozwielitka „gra” w piłkę zielonymi algami. Wagner ma nadzieje, że w ten sposób przybliżając świat mikro stanie się on inspiracją dla innych do podjęcia w tym kierunku badań.
Powiększenie. 50x
Meksykański artysta Raul Gonzalez w swojej wizji mikroświata pokazuje widzowi upływ czasu obrazowany w sposób dość szczególny. Jego prezentacją jest w przyspieszonym tempie przedstawienie kolonii mrówek konsumujących pożywienie.
Powiększenie: 1x
Dr Robert Marku z Centrum Badawczego Węgierskiej Akademii Nauk pokazuje w swoim filmie krwioobieg muszek owocowych. Naukowiec skorzystał tu z techniki fluorescencyjnej.
Powiększenie: 50x
Daniel von Wangenheim z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie przedstawia nieznane obrazy wyrastania bocznych korzeni popularnej rośliny z grupy roślin zielnych a mianowicie rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana ). Ciekawym elementem tego filmu oraz poprzedniego (o muszce owocowej) jest fakt, że oba przypadki są gatunkami modelowymi istotnymi w badaniach genetycznych.
Powiększenie: 20x
Craig Smith fotograf z Fresno w Kalifornii, skoncentrował się na sfilmowaniu drobnych zwierząt jakimi są wrotki wodne (Rotatoria (Rotifera) do 2 mm długości). Można je spotkać we wszystkich zbiornikach wodnych. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu narządowi służącemu do naganiania pokarmu i do lokacji. To właśnie jego działanie można zobaczyć w filmie.
Powiększenie: 400x