Wchodząc do wieżowca mamy do wyboru albo skorzystać z windy, albo piąć się po schodach. Te pierwsze pochłaniają sporo energii oraz zajmując cenne miejsce, te drugie zaś przy dłuższych dystansach wymagają iście olimpijskiej kondycji. Pomysłowi Holendrzy znaleźli trzeci sposób, który, mimo że wygląda dość dziwacznie, nie wymaga ani dużego zużycia energii, ani intensywnego wysiłku.
Alternatywa dla schodów i wind proponowana przez holenderskie laboratorium Rombaut Frieling to system Vertical Walking. Na pierwszy rzut oka, konstrukcja ta wygląda jak zwykłe, drewniane krzesełko zawieszone pomiędzy słupami. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej, można dojrzeć skomplikowaną sieć wciągników krążkowych, dzięki której użytkownik owej konstrukcji może się podciągać w górę prostymi ruchami. W górę bowiem z każdym podciągnięciem wyrzucają go sprężyste liny, do którymi do słupów przymocowane jest siedzenie wraz z oparciem.
Nie da się ukryć, że korzystanie z Vertical Walking wygląda co najmniej dziwnie, jednak jak twierdzą holenderscy konstruktorzy, używanie ich wynalazku wymaga zaledwie 10% energii, którą normalnie zużylibyśmy na wchodzenie po schodach. Co więcej, z Vertical Walking mogą korzystać osoby, które normalnie mają spory problem ze schodami – jeden z testerów była osoba po amputacji nogi, i jak donoszą Holendrzy, dobrze poradziła sobie z tym wyzwaniem. Twórcy oryginalnego środka lokomocji do przemieszczania się w pionie, poza prostotą użytkowania, zachwalają także zerowe zużycie prądu. Zwracają również uwagę, że ich konstrukcja zajmuje mniej miejsca, i pozwala na większą liczbę równocześnie korzystających z niej mieszkańców bloku czy biurowca.
Oryginalny projekt pozornie ma małe szanse na rozprzestrzenienie się poza granicami Holandii. Z drugiej strony jednak takie wynalazki jak parasolka czy rower też kiedyś traktowane były jako ekscentryczny wymysł. Niżej podpisany chętnie zobaczyłby Vertical Walking w którejś z rodzimych budowli, chociażby dla samej przyjemności patrzenia, jak sąsiedzi pociesznie „pełzają” w górę i w dół.
fot. Rombout Design
http://newatlas.com/human-powered-vertical-movement/46105/