Leczenie ziołami stosowane jest od setek lat. Wykorzystywane są nie tylko nasiona roślin, ale i liście, łodygi, a nawet pędy. Ostropest jest rośliną, która ma szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce.
Ostropest plamisty – medycyna naturalna
Roślina stosowana w ziołolecznictwie wykorzystywana jest w leczeniu chorób wątroby, w tym marskości wątroby oraz stłuszczenia wątroby (alkoholowego i niealkoholowego). Wspomaga także leczenie kamicy żółciowej i nieżytu dróg żółciowych. Ma korzystne działanie w przypadku uszkodzeń wątroby spowodowanych narkotykami, alkoholem lub innymi substancjami toksycznymi. Wspomaga leczenie wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy oraz stanów zapalnych skóry.
Jak zażywać?
Ostropest plamisty od Herbapolu ma postać herbatki i jest to jedna z najwygodniejszych form przyjmowania tej rośliny. Wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut, aż dobrze się zaparzy. Inną równie chętnie wybieraną formą leczenia ostropestem są kapsułki – łatwe i wygodne w zażywaniu.
Zdecydowanie rzadziej korzysta się z ostropestu w naturalnej postaci lub zmielonych ziaren. Problematyczne staje się nie tylko przygotowanie go w formie, w jakiej najlepiej jest go zażywać, ale również dawkowanie. W przypadku herbaty lub kapsułek wszystkie informacje podane są na opakowaniu.
Substancje lecznicze zawarte w ostropeście
Kwas linolowy chroni przed nowotworami. Doskonale wpływa też na układ krążenia, tworząc skuteczną ochronę przed chorobami, które najczęściej go atakują. W obniżeniu szkodliwego poziomu cholesterolu pomagają fitosterole, natomiast działanie antybakteryjne i wspomagające trawienie zapewniają kwasy organiczne. Jedną z najcenniejszych substancji znajdujących się w ostropeście jest sylimaryna, mająca właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, żółciopędne i odtruwające. Składnik ten skutecznie odtruwa i uwalnia organizm z toksyn, działa przeciwnowotworowo oraz zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Dodatkowo chroni przed miażdżycą oraz wspomaga regenerację wątroby.