Skoro mamy możliwość wybierania urządzeń sprzątających, które znacząco skrócą i ułatwią nam proces porządkowania, szkoda z niej nie skorzystać. Tylko jak wybrać właściwe urządzenie pośród dziesiątek takich, o których wcześniej nawet nie słyszeliśmy? Dziś przedstawiamy odkurzacz piorący – poznaj jego wady i zalety.
Czym odkurzacz piorący różni się od tradycyjnego?
Odkurzacz piorący czyści powierzchnie nie poprzez zasysanie zanieczyszczeń, ale spłukiwanie ich wodą. Z tego powodu musi odznaczać się inną konstrukcją. Tu zamiast zbiornika z workiem pojawiają się aż dwa pojemniki: pierwszy z wodą i środkiem chemicznym do czyszczenia oraz drugi pusty, do którego zostanie skierowana brudna woda już po umyciu powierzchni.
Na dole odkurzacza znajdują się kółka. Nie tylko ułatwia to jego przemieszczanie, ale wręcz jest konieczne z uwagi na większą wagę urządzenia (woda dodaje ciężaru). Odkurzacz piorący wyposażony jest w dwa przyciski. Osobny przycisk służy do obsługi silnika, osobny do kontrolowania pompy pobierającej płyn ze środkiem chemicznym.
Odkurzacz piorący a model z funkcją prania
Odkurzaczem piorącym często nazywa się także klasyczne modele o rozszerzonej funkcjonalności, czyli wzbogacone m.in. o opcję prania. Znajdziemy je w ofertach marek takich jak Zelmer, Thomas, Karcher czy Vax. By usuwać rozlane płyny i błoto, a także prać dywany, wykładziny i tapicerki trzeba posłużyć się dołączoną do zestawu ssawką. Wykorzystać go można także do utrzymywania w czystości foteli, kanap i łóżek.
Co zaś z myciem podłóg? Rozbudowany odkurzacz piorący pozawala na bezpieczne i delikatne mycie różnorodnych powierzchni, nawet drewnianych! Jeśli w urządzeniu znajdują się dwa osobne obiegi powietrza, podczas sprzątana nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy. Powietrze wydostające się na zewnątrz jest nawilżone, a więc korzystne dla osób cierpiących na alergię, astmę i inne chory układu oddechowego.
Jak prać odkurzaczem piorącym?
Warto pamiętać, by napełniając zbiornik z wodą, dobrać temperaturę do rodzaju powierzchni. Do prania wykładzin, dywanów czy tapicerki meblowej nadaje się woda ciepła, lecz nie gorąca. Zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować blaknięcie kolorów lub doprowadzić do odbarwień. Nie mniejsze znaczenie ma wybór detergentu – stosujmy taki, jaki zarekomenduje producent odkurzacza piorącego.
Sam proces prania jest bardzo prosty. Nanosimy na podłogę czy kanapę aktywną pianę wytworzoną w komorze odkurzacza. Pozostawiamy ją na kilkanaście minut, by większe zabrudzenia miały czas nasiąknąć – będzie nam łatwiej je usunąć. Kolejny krok to skierowanie dyszy na powierzchnię i wypuszczenie wody pod wysokim ciśnieniem. Kiedy wniknie w materiał, rozpuści zabrudzenia. Potem wraz z nimi wróci do odkurzacza, lądując w komorze przeznaczonej na zanieczyszczenia.
Po praniu powierzchnia może być lekko wilgotna, ale nie mokra. Jeśli jest mokra, należy ją odessać ponownie.
Efektywność pracy w dużym stopniu zależy od mocy urządzenia oraz siły ssania. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość pojemników i rodzaj filtrów, zwłaszcza gdy w domu mieszkają alergicy.