Siedmiopalecznik błotny to roślina powszechnie występująca na nizinach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Należy do rodziny różowatych. Ze względu na bogactwo składników siedmiopalecznik jest chętnie wykorzystywany w farmakologii i kosmetologii.
Siedmiopalecznik błotny – gdzie rośnie i jak go poznać?
Jak sama nazwa wskazuje, siedmiopalecznik błotny lubi stanowiska bagniste. Spotkać go można na bagnistych łąkach, w podmokłych starorzeczach, w pobliżu stawów, jezior czy rowów. Nie jest jednak rośliną pospolitą. Poznać go możemy po długich, pełzających kłączach, charakterystycznych liściach prawie palczastych (od 5 do 7 listków) i ciemnopurpurowych kwiatach, które pojawiają się w czerwcu lub lipcu. Siedmiopalecznik może osiągać wysokość do 90 cm.
Działanie fitofarmakologiczne siedmiopalecznika błotnego
Najcenniejszą częścią siedmiopalecznika błotnego są jego kłącza, wykorzystywane w lecznictwie. W medycynie ludowej używane jest jednak również ziele. W celu wykorzystania właściwości leczniczych rośliny należy zbierać jej elementy na różnych etapach wzrostu – kłącza wiosną lub jesienią, ziele latem lub jesienią.
Siedmiopalecznik błotny zawiera dużą ilość garbników oraz kwasy: między innymi galusowy, elagowy, chinowy i wiele innych. Dzięki temu posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne oraz zapierające. Wykorzystywany jest przy wielu dolegliwościach i chorobach. Wykazuje działanie ochronne i odtruwające wątrobę, działa ochronnie na nerki oraz naczynia krwionośne. Przyspiesza też krzepnięcie krwi, a więc sprzyja gojeniu ran. Ma znaczenie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Dobrze wpływa na skórę trądzikową. Pomaga w stanach zapalnych zębów i jamy ustnej. Hamuje wydzielanie potu i łoju, przez co wykorzystywany jest w leczeniu nadmiernej potliwości i łojotoku. Działa korzystnie na układ pokarmowy, zmniejszając wydzielanie soków trawiennych oraz hamując procesy fermentacji w jelitach. Stosowany jest w przebiegu nieżytu żołądka i jelit, a także w zespole jelita drażliwego.
Wykorzystanie siedmiopalecznika w kosmetyce
Niezwykłe bogactwo możliwości, jakie daje siedmiopalecznik, sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany również w kosmetyce. Wyciąg z tego zioła dodawany jest do maseczek o działaniu ściągającym. Można robić z niego okłady i toniki przeciwzapalne. Kremy i żele z dodatkiem wyciągu z kłączy lub ziela siedmiopalecznika pomagają w przypadku rozszerzonych i pękających naczyń krwionośnych. Zapobiegają powstawaniu rumienia na twarzy. Duże znaczenie ma także działanie przeciwpotne i przeciwłojotokowe.
Do czego jeszcze wykorzystywany jest siedmiopalecznik?
Z siedmiopalecznika można zrobić wino lub nalewkę, pomocne w leczeniu różnego rodzaju chorób. Lecznicze właściwości rośliny można wykorzystywać również w postaci oleju. W dawnych czasach stosowana była do garbowania skór, dzięki dużej zawartości garbników.
Siedmiopalecznik błotny to niepozorna roślina pomagająca w wielu różnych dolegliwościach. Jeśli znamy się na ziołach, możemy poszukać jej na łące, jeśli nie – znajdziemy ją w wielu produktach w aptekach i sklepach z kosmetykami.