Sorbcja polega na wchłanianiu jednych substancji przez inne. Substancja wchłaniająca, czyli sorbent jest najczęściej porowaty, co zwiększa jego właściwości chłonne. Sorbenty dzielone są przede wszystkim ze względu na rodzaj powierzchni, na której są stosowane.
Sorbenty do powierzchni stałych
Najczęstszymi zanieczyszczeniami są różnego rodzaju wycieki w warsztatach, zakładach produkcyjnych, ale także wycieki awaryjne, np. podczas wypadków komunikacyjnych. Do ich usuwania stosowane są sorbenty organiczne lub mineralne.
Sorbenty organiczne to najczęściej odpady produkcyjne w papierniach (celuloza), tartakach (wióry) oraz kora i torf. Właściwości chłonne tych sorbentów są duże, ale możliwość ich zastosowania bardzo ograniczona, ponieważ nie nadają się do neutralizacji substancji agresywnych. Po wchłonięciu sorbetu (substancji szkodliwej) znacznie zwiększają swoją powierzchnię, co utrudnia transport odpadów i zwiększa koszty ich utylizacji. Z tych względów zastosowanie sorbentów organicznych jest bardzo ograniczone.
Zdecydowanie szersze zastosowanie mają sorbenty mineralne, które cechuje duża chłonność, nawet do 120%. Najważniejsze jest jednak to, że nie zwiększają swojej objętości, co ułatwia ich utylizację i nie wpływa na środowisko.
Trzecim rodzajem sorbentów stosowanych na powierzchniach stałych są sorbenty syntetyczne. Cechuje je duża chłonność, ale niska waga. Z tego względu nie mogą być stosowane na terenie otwartym, ponieważ istnieje ryzyko rozwiania przez wiatr.
Sorbenty do powierzchni wodnych
Zbiorniki wodne i rzeki zanieczyszczane są przede wszystkim wodami gruntowymi. To efekt braku kanalizacji i nie przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska. Na ten rodzaj zanieczyszczeń sorbenty są nieprzydatne. Czasami jednak zdarzają się nagłe wycieki z zakładów produkcyjnych prowadzące do skażenia rzek, wycieki z barek lub statków.
Tego typu zanieczyszczenia muszą być bardzo szybko neutralizowane, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla ujęć wody pitnej i ekosystemów.
Najlepiej do tego celu nadają się sorbenty syntetyczne o właściwościach hydrofobowych, czyli chłonących wodę. Ich najważniejszą cechą jest niski ciężar i bardzo duże właściwości absorpcyjne, do 1400%. Z tego względu doskonale nadają się stosowania nawet na dużych akwenach, postawienie odpowiednich zapór z sorbentu znacznie ograniczy powierzchnię skażoną.
Bez względu na powierzchnie, na której zostaną zastosowane, sorbenty muszą być odpowiednio składowane, transportowane i utylizowane. Absolutnie nie można ich wyrzucać do ogólnie dostępnych pojemników na śmieci. Pojemniki na sorbenty muszą mieć odpowiednio oznakowane i wywożone mogą być tylko przez wyspecjalizowane firmy.
Zapraszamy na stronę www.ekotu.pl firmy EPAK, będącej jedną z wiodących firm w zakresie ochrony środowiska w Polsce. Tutaj otrzymacie nie tylko fachowe doradztwo, ale również zrealizujecie zakupy różnorodnych sorbentów w korzystnych cenach.