Nagrzewnice to urządzenia służące do szybkiego ogrzewania powietrza na dużej powierzchni. Znajdują zastosowanie na budowach, w halach produkcyjnych, ale także w domach; istnieją również nagrzewnice samochodowe. Poznaj rodzaje nagrzewnic, ich zastosowanie oraz sposób działania.
Rodzaje nagrzewnic
Nagrzewnice podzielić możemy ze względu na przeznaczenie oraz ze względu na rodzaj zasilania. Z uwagi na przeznaczenie wyróżnić można przede wszystkim urządzenia służące do ogrzewania powietrza przy budowie, przy eksploatacji domów oraz różnego rodzaju pomieszczeń, tak mieszkalnych, jak i przemysłowych. Po drugie, istnieją także nagrzewnice samochodowe. Po trzecie, ze względu na przeznaczenie, wydzielić można grupę nagrzewnic stosowanych do celów specjalistycznych. Urządzenia tej kategorii używane są w przemyśle.
Z uwagi na rodzaj zasilania i używane paliwo mówimy o nagrzewnicach elektrycznych, olejowych, wodnych, gazowych i nagrzewnicach na paliwa stałe. Najwygodniejsze w użyciu, a dzięki temu najpopularniejsze, są nagrzewnice elektryczne. Wyłącznie w przemyśle stosowane są nagrzewnice na paliwa stałe: węgiel, pellet czy koks. Są znacznie mniej praktyczne, trudniejsze w obsłudze, a spaliny powstające w czasie spalania negatywnie oddziałują na środowisko.
Do czego służą te urządzenia?
Typowe nagrzewnice, niezależnie od typu, służą do szybkiego i skutecznego ogrzewania powietrza w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Rozprzestrzenianie się nagrzanego powietrza jest możliwe dzięki nawiewowi. Nagrzewnice sprawdzają się także podczas prac zewnętrznych, na placach budowy – mogą być stosowane do ogrzewania miejscowego, w sposób bardzo intensywny, na przykład w celu osuszenia. Do wyboru mamy modele stacjonarne oraz mobilne. Mogą zastąpić instalację grzewczą tam, gdzie nie ma możliwości jej poprowadzenia. Przydadzą się także jako dodatkowe wsparcie, okresowo, w czasie największych mrozów. Za ich pomocą osuszać można place budowy bądź nawet domy po podtopieniach.
Zalety nagrzewnic
Podstawową zaletą nagrzewnicy jest szybkość działania. Ciepłe powietrze uzyskamy już po chwili od włączenia, zwłaszcza jeśli dysponujemy urządzeniem o dużej mocy. Do plusów dopisać można także fakt, że nie są to urządzenia drogie, mogą zatem stanowić dobry sposób na ogrzewanie awaryjne. Nagrzewnice są proste w obsłudze, a paliwo do nich zróżnicowane i łatwo dostępne.
Wady nagrzewnic
Wadą nagrzewnicy jako sposobu na ogrzewanie jest fakt, że ciepło nie utrzymuje się zbyt długo po wyłączeniu urządzenia. Ten problem nie jest jednak istotny w przypadku, gdy nagrzewnicy używamy jako dodatkowego źródła ciepła lub sposobu na osuszanie. Koszt eksploatacji zależny jest od tego, w jakim celu używamy nagrzewnicy, jak długo i jaki jest rodzaj zasilania urządzenia. Korzystnie wypadać będą nagrzewnice gazowe, zwłaszcza na gaz ziemny, droższa będzie cena długotrwałego użytkowania nagrzewnic elektrycznych.
Nagrzewnica to urządzenie służące do ogrzewania powietrze szybko i skutecznie. Dzięki bogatemu wyborowi nagrzewnic, zasilanych na różne rodzaje paliw, łatwo wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.