Wybór właściwego urządzenia sprzątającego bezpośrednio przełoży się na czas, łatwość i wygodę, z jakimi będziesz wykonywać porządki w domu. Jeśli zastanawiasz się, czy wystarczy Ci zwykły mop, czy może jednak zainwestować w droższy parowy, ten poradnik jest dla Ciebie!
Zwykły mop – charakterystyka i rodzaje
Mop parowy to wyłącznie jeden z rodzajów mopów. Tych zwykłych, niewykorzystujących do pracy energii elektrycznej, jest znacznie więcej. Przyjmy się najpopularniejszym:
-
mop płaski jest popularny, chętnie wybierany i obecny w wielu domach. Na jego końcu występuje – zgodnie z nazwą – płaska stopa: prostokątna lub trójkątna, na niej zaś znajduje się materiał czyszczący powierzchnie. Wydajna i funkcjonalna jest zwłaszcza końcówka wykonany z mikrofibry. Mop płaski nadaje się do sprzątania szeregu różnorodnych, nawet bardzo dużych powierzchni: płytek podłogowych i ściennych, paneli, parkietów. Doskonale ściera kurz, nie pozostawia smug, a także łatwo dotrzeć nim do trudno dostępnych miejsc (o ile zmieści się tam stopa). Niestety nie poradzi sobie ze szczelinami, a do korzystania z niego wymagane jest użycie większej siły,
-
mopy sznurkowy i paskowy to modele nieco nowocześniejsze, wciąż bardzo chętnie kupowane. Sprawdzają się tam, gdzie nie daje rady mop płaski, czyli na powierzchniach niejednorodnych, w wąskich przestrzeniach i szczelinach. Na końcówce takich mopów występują liczne i gęsto rozmieszczone sznurki bądź paski. Wykonywane są z bawełny (wówczas doskonale chłoną wodę i są łatwe do wyciśnięcia), mikrofibry (je również cechuje chłonność, ale dodatkowo nie pozostawiają smug), włókien syntetycznych (nie należy ich stosować na powierzchniach wykonanych z drewna, bo niedostatecznie chłoną wodę) bądź irchy (tym modelami błyskawicznie osusza się podłogę już po myciu). Niestety mopy sznurkowy i paskowy są trudniejsze do odciśnięcia, szybciej się zużywają i częściej pozostawiają smugi,
-
mop obrotowy, od kilku lat podbijający serca gospodyń domowych. Zazwyczaj kupuje się go w komplecie z wiadrem do osuszania na zasadzie specjalnego systemu. Mop „wiruje” ponad powierzchnią wody, pozostawiając nadmiar wilgoci w pojemniku i dzięki temu jest odpowiedni dla podłóg drewnianych. Taki mop jest droższy od płaskiego oraz sznurkowego i paskowego.
Czy warto kupić mop parowy?
Mop parowy to najwydajniejszy i najnowocześniejszy z modeli mopów. Kosztuje więcej, a podczas pracy dodatkowo zużywa prąd, jednak jest daje nieporównywalnie lepsze efekty od konkurencyjnych wersji nieelektrycznych. Pozostawia podłogę nie tylko czystą, ale także higieniczną – gorąca para zabija wszelkie bakterie. Z tego powodu mop parowy jest właściwy dla alergików.
Model parowy poradzi sobie z różnego typu zabrudzeniami: od kurzu, przez sierść, po lepkie i wilgotne plamy po rozlanych napojach. Podczas korzystania z niego nie musimy kupować żadnych środków chemicznych – czyści samą parą. To pozwoli nam zaoszczędzić i wyeliminuje ryzyko uszkodzenia podłoża nieodpowiednio dobranym środkiem. Ponadto po zakończeniu pracy podłoga jest idealnie sucha – można po niej bezzwłocznie chodzić.
Jeśli właśnie taki mop – wielofunkcyjny i o wysokiej wydajności – zwrócił Twoją uwagę, koniecznie przeczytaj poradnik zakupu: Moc, pojemność, zasilanie – jak wybrać mop parowy?. Miłego sprzątania!