Nowoczesne układy zasilające lub służące do ładowania różnych urządzeń eklektycznych mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu są wygodne w transporcie i użyciu. Stanowią one ogromny postęp technologiczny w porównaniu do stosowanych w przeszłości zasilaczy transformatorowych. Jest to między innymi zasługa diod prostowniczych, będących istotną częścią ich konstrukcji.
Do czego służą diody prostownicze?
Ich najprostszym zastosowaniem jest tzw. prostowanie prądu, czyli zamiana prądu zmiennego o niskiej częstotliwości na prąd stały. W diodach prostowniczych przewodzenie prądu następuje dopiero po przekroczeniu pewnej wartości napięcia w kierunku przewodzenia. Podstawowe parametry diod prostowniczych to:
-
maksymalny prąd przewodzenia – określany przy konkretnym prądzie przewodzenia,
-
maksymalne napięcie wsteczne – pojawiające się przy określonym napięciu w kierunku zaporowym,
-
czas ustalania się prądu wstecznego i pojemność – występująca przy określonym napięciu przewodzenia,
-
maksymalna temperatura złącza.
Diody prostownicze można podzielić na:
-
Diody małej mocy – (> 1 W),
-
diody średniej mocy – (1 – 10W),
-
diody dużej mocy – (< 10 W).
Dopuszczalne parametry graniczne diod prostowniczych to:
-
maksymalny prąd przewodzenia (I0),
-
szczytowe napięcie wsteczne (URWM),
-
parametr przeciążeniowy – I2t, podawany dla diod mocy.
Jak zbudowane są diody prostownicze?
Do wykonania diod prostowniczych używa się w głównej mierze krzemu, dla których wartość prądu przewodzenia wynosi 0,7 wolta (dla porównania stosowane coraz rzadziej diody germanowe mają prąd przewodzenia na poziomie 0,3 V). Mają one budowę wielowarstwową i małą, rzędu kilku Ω, rezystancję w kierunku przewodzenia, dzięki czemu uzyskują duże sprawności prostowania. Diody prostownicze dużej mocy, z uwagi na wytwarzanie dużych ilości ciepła ponadto mają budowę ułatwiającą jego odprowadzanie, takie jak metalowe obudowy, radiatory czy nawet aktywne układy chłodzenia. Prąd elektryczny po wyprostowaniu nie ma stałego napięcia, dlatego diodom prostowniczym w układach stabilizacji napięcia z reguły towarzyszą inne komponenty elektroniczne takie jak np. kondensatory, które gromadzą energię w momencie pracy diody i oddają, kiedy dioda nie przewodzi prądu.
Forma wykonania diod jest bardzo zróżnicowana. Od diod lutowanych na tradycyjnych płytkach drukowanych do diody przeznaczonych do montażu na powierzchni ścieżek płytki. Bardzo bogaty wybór diod prostowniczych z łatwością można znaleźć pod adresem www.micros.com.pl.
Gdzie stosowane są diody prostownicze?
Diod prostowniczych używa się obecnie we wszelkich urządzeniach zasilających, przekształcających prąd zmienny w prąd pulsujący, w których wchodzą w skład układów prostowniczych. Dzięki wykorzystaniu różnicy w zdolności do przewodzenia prądu w kierunku przepływu i w kierunku wstecznym pełnią one tam rolę zaworów. Ponadto diody prostownicze