Osoby uzależnione od palenia papierosów nie zdają sobie do końca sprawy z ich szkodliwości. Uważają, że negatywne skutki tego nałogu ujawnią się, gdy będą już w podeszłym wieku. Jednak wiele schorzeń będących następstwem palenia papierosów może pojawić się w każdej chwili. Jedną z takich chorób jest astma oskrzelowa. Dolegliwości tej towarzyszą bardzo męczące napady duszności. Objawy choroby można złagodzić stosując odpowiednie leki i rezygnując z palenia tytuniu. Niestety wiele osób mimo choroby nadal pali papierosy, przez co ich płuca są coraz słabsze, a napady duszności coraz bardziej intensywne.
Co należy wiedzieć o astmie?
Astma to choroba układu oddechowego o charakterze przewlekłym. Objawia się ona nawracającymi atakami duszności i kaszlu oraz specyficznym świszczącym oddechem. Choroba ta jest związana ze stanem zapalnym oskrzeli, który prowadzi do ich skurczu. Za jej wystąpienie odpowiada wiele czynników. Może ona mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe. Do przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli mogą doprowadzić między innymi alergie o charakterze wziewnym lub zanieczyszczone i drażniące powietrze.
Jedną z głównych przyczyn astmy jest wdychanie dymu tytoniowego również w sposób bierny. Palacze nie zdają sobie często sprawy, że ich nałóg stanowi zagrożenie dla osób z ich najbliższego otoczenia, a zwłaszcza dzieci. Jednym z najważniejszych elementów leczenia tej choroby jest wyeliminowanie bodźców powodujących napady. Dlatego ważne jest, by osoby chore unikały przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
Symptomy astmy
Zaprzestanie palenia papierosów jak się okazuje jest najskuteczniejszym sposobem walki z astmą. Nałóg ten jest czynnikiem chorobotwórczym, który teoretycznie najłatwiej jest wyeliminować. Niestety dla wielu osób nie jest to tak proste jakby się mogło wydawać. W wielu przypadkach osoby chore nadal palą, świadome konsekwencji. Jednak w wielu przypadkach wynika to z niewiedzy i ignorancji.
Osoby chore na astmę skarżą się na mocny ucisk w klatce piersiowej oraz napady duszności, często tym dolegliwością towarzyszy uporczywy kaszel. Jest to tak zwany kaszel palacza, który występuje u osób które przez wiele lat zaciągały się dymem papierosowym. Dym podrażnia błony śluzowe oskrzeli i prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu. Zalegający śluz jest przyczyną stale nawracających infekcji i coraz silniejszych ataków kaszlu. Osoby z zaawansowaną formą tej choroby szybko się męczą podczas wysiłku fizycznego. Utrudnia ona bardzo normalne funkcjonowanie i nie jest łatwa w leczeniu. Palenie tytoniu praktycznie uniemożliwia skuteczna walkę z tą chorobą.
Palenie papierosów
Wydawało by się, że wiedza o szkodliwości palenia papierosów jest powszechna, jednak tak nie jest. Ostrzeżenia znajdujące się na opakowaniach produktów tytoniowych palacze zazwyczaj traktują z przymrużeniem oka, a szkodliwość tego nałogu jest ogromna. Cały czas wykonywane są badania, które potwierdzają ich związki z występowaniem wielu ciężkich chorób, między innymi:
- rakiem płuc,
- rakiem przełyku,
- rakiem wargi,
- zapaleniem oskrzeli.
Astma jest to choroba wymagająca długiego i konsekwentnego leczenia. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do pulmonologa. Specjaliści przychodni Multi Med zapewnią odpowiednią diagnostykę i pomoc.