
Miliony lat ewolucji sprawiły, że rośliny najlepiej magazynują energię słoneczną i żadne urządzenie nie może się z nimi równać. Prowadzono wiele badań nad naśladowaniem procesów fotosyntezy i tworzeniem sztucznych liści, jednak naukowcy z Uniwersytetu Georgia spojrzeli na ten problem trochę inaczej.
Zamiast naśladować roślinę, chcą skorzystać z tych rosnących. W wyniku procesów fotosyntezy energia ze światła słonecznego zostaje zamieniona w energię chemiczną poprzez rozbicie atomów wody na wodór i tlen. W wyniku tego procesu powstają również elektrony, które pomagają w tworzeniu cukrów. Roślina wykorzystuje je do wzrostu i rozmnażania. Grupa naukowców, kierowana przez Ramaraja Ramasamę, pracuje właśnie nad technologią, która miałaby zakłócić proces fotosyntezy i „wyłapać” elektrony, zanim roślina zużyje je do produkcji cukrów.
Technologia ta polega na zakłóceniu przepływu elektronów poprzez ingerencję w proteiny zawarte w tylakoidzie, czyli pęcherzykowatej strukturze, będącej podstawowym elementem budowy chloroplastu. Jest ona odpowiedzialna za przechwytywanie i magazynowanie energii pobranej ze światła słonecznego.
Zmodyfikowane tylakoidy są unieruchomione i pozbawione tych możliwości przez specjalnie zaprojektowane węglowe nanotubki, które pełnią funkcję przewodników elektrycznych, które chwytają elektrony i transportują je wzdłuż przewodu. Naukowcy twierdzą, że eksperymenty przeprowadzone jeszcze na małą skalą zaowocowały uzyskaniem prądu zdecydowanie mocniejszego niż przy zastosowaniu innych systemów, które również pracowały nad uzyskaniem energii z tego źródła.
Myśl o tym, że już niedługo będziemy mogli oglądać telewizję zasilaną przez trzy drzewa, lub plantację dmuchawców, jest na pewno ekscytująca. Na razie jednak Ramasamy podkreśla, że ta technologia będzie mogła być w najbliższej przyszłości wykorzystywana, jednak na nieco mniejszą skalę i do zasilania mniej wymagających urządzeń, niż telewizja HD. Będzie ona odpowiednia do przenośnych urządzeń, na przykład pilotów, które nie wymagają za dużo energii. Choć początki mogą być skromne, nie można odmówić temu odkryciu niezwykłego potencjały. Wiele najistotniejszych wynalazków miało dużo skromniejsze początki.
Naukowcy nadal pracują nad ulepszenie technologii, aby móc wprowadzić swoje rozwiązanie na rynek.