
W wielu krajach, szczególnie tych zaliczanych do Trzeciego Świata, jakość dostarczanej wody jest niska a oprócz tego często zdarzają się przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej. Interesującym pomysłem byłoby więc połączenie tych dwóch elementów – magazynowania wody i dostarczania energii. Taki projekt powstał. Jego pomysłodawcą jest przedsiębiorstwo NOS.
Biedniejsze kraje coraz śmielej inwestują w odnawialne źródła energii. To dotyczy szczególnie tych znajdujących się w strefie klimatu tropikalnego, gdzie słońce można uznać za bogactwo naturalne. W takich miejscach lepiej niż gdziekolwiek indziej sprawdzają się ogniwa słoneczne. Równocześnie w tych krajach bardzo często występuje problem z dostępnością (i jakością) wody pitnej. Przedsiębiorstwo NOS postanowiło rozwiązać ten problem opracowując innowacyjny projekt PhotoFlow.
The PhotoFlow to hybryda łącząca w sobie funkcje wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej oraz przechowywania wody. Konstrukcja składa się z ośmiu identycznych trójkątnych paneli słonecznych, które są zamontowane na 400-litrowym zbiorniku wody wyprodukowanym po recyklingu z polietylenu. Panele tworzą ośmiokąt o powierzchni 21m2 i nachyleniu 3 stopni. To umożliwia docieranie deszczówki poprzez komin do centralnego filtra a później do zbiornika. Warstwa wewnętrzna zbiornika pokryta jest powłoką zaprojektowaną w celu kontroli poziomu bakterii oraz grzybów. Natomiast panele pokryto antyrefleksyjnym klejem, który minimalizuje straty promieni świetlnych poprzez odbicie i ogranicza ryzyko ich zabrudzenia a w konsekwencji spadku efektywności.
Według projektantów taka „stacja” będzie w stanie wygenerować około 340 kWh energii elektrycznej. W chwili obecnej NOS poszukuje środków na finansowanie projektu i zastosowanie go w szerszym zakresie.