
Kto z nas nie chciałby, żeby jego imię było zapisane w gwiazdach? Albo na księżycu? Teraz mamy niezwykłą szansę na swój własny wkład w przestrzeń kosmiczną. Pojawiła się niepowtarzalna okazja: możemy nadać nazwę księżycowi.
W 2011 roku teleskop Hubble’a został skierowany w stronę Plutona, aby pomóc naukowcom w przygotowaniach do misji kosmicznej, jednak przy okazji zauważono malutki obiekt poruszający się w pobliżu. Okazało się, że to księżyc, jeden z dwóch małych towarzyszy Plutona, wcześniej nieznanych nauce. Nazwano je wówczas P4 i P5, jednak czy to najodpowiedniejsza nazwa dla księżyca? Raczej nie, dlatego teraz pojawiła się niezwykła szansa, z której może skorzystać każdy z nas.
{jumi [adv/advfront.php]}
Instytut SETI, którego naukowcy przyczynili się do odkrycia księżyca, ogłosił konkurs i jury czeka teraz na odpowiednie pomysły, które mogłyby być nominowane, i spośród których wybrane zostaną dwa imiona. Jakie są wymagania? Imiona dla księżyców powinny wywodzić się z mitologii greckiej i rzymskiej, tak jak w przypadku wszystkich innych planet. Głosować i zgłaszać propozycje można na specjalnie utworzonej stronie tutaj. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie zebranych głosów.
Zwykle księżyce bywały utożsamiane z mitycznymi bogami, których imiona noszą planety, którym towarzyszą. Na przykład księżyce przy Marsie noszą imiona Fobos i Deimos. Są to imiona dzieci Arsa, greckiego boga wojny, którego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest oczywiście Mars. Pozostałe trzy księżyce krążące przy Plutonie nazywają się Charon, Nix i Hydra, i wszystkie są utożsamiane z Hadesem i światem podziemnym, tak jak sam Pluton, groźny bóg władający tą krainą. Lepiej więc przez zgłoszeniem propozycji przypomnieć sobie mitologię, żeby wymyślić coś ciekawego i odpowiedniego. Jeśli nic nam nie przychodzi do głowy, zawsze możemy po prostu zagłosować na którąś ze zgłoszonych już propozycji.
P5 został odkryty rok po P4. Naukowcy wciąż szukają nowych, nieznanych planet i obiektów poruszających się w przestrzeni kosmicznej. Szacuje się, że odkryte księżyce mają około 25-30 km średnicy. Oznacza to, że za pomocą teleskopu udało się dostrzec obiekt wielkości miasta z odległości prawie 5 miliardów kilometrów.
Głosowanie kończy się 25 lutego, a werdykt zostanie ogłoszony po uzgodnieniu i zaaprobowaniu zwycięzcy przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.