Astronomowie za pomocą teleskopu Hubble natrafili na coś zaskakującego: bardzo odległą spiralną galaktykę, znajdującą się miliardy last świetlnych uformowaną w czasie, gdy takie układy nie istniały. Według badaczy jest to przełomowe odkrycie.
Przede wszystkim nowe odkrycie rzuca zupełnie nowe światło i zmusza do przewartościowania pewnych przyjętych teorii na temat formowania się galaktyk. Rozumienie ewolucji galaktyk jest centralnym punktem w ustaleniu początkowej historii oraz przyszłych losów wszechświata. Naukowcy starają się zrozumieć czynniki, które spowodowały, że całe gromady gwiazd zaczęły zbierać się w galaktyki, organizując skupiska. Odległe relikty wczesnych galaktyk pomagały dopracować pewne teorie, jednak odkryta właśnie galaktyka, nazwana BX442, odbiega od przyjętych dotychczasowych paradygmatów.
Większość pierwotnych galaktyk charakteryzowało się nieregularnym, zaburzonym kształtem. Daleko im było do pięknych, regularnych, symetrycznych spiral i elips. Było to spowodowane zbyt szybkim poruszaniem się, które uniemożliwiało formowanie się jednorodnych gwiezdnych skupisk. BX442 oddalona jest od Ziemi o 10,2 mld lat świetlnych.
{jumi [adv/advfront.php]}
Po odkryciu nowej galaktyki okazało się, że jej struktura odbiega od dotychczas obserwowanych kształtów. Mianowicie przyjęła ona formę spirali. Po obserwacji wykluczono inne możliwości, takie jak to, że był to przypadkowy układ gwiazd, spowodowany ich ruchem, który ulegnie za jakiś czas zmianie. Wobec dotychczas spotykanych przykładów galaktyk z tamtych czasów ta jawi się jako anomalia. Za pomocą Hubble zbadano 306 galaktyk znajdujących się w podobnej odległości i żadna z nich nie układa się w kształt spirali.
W celu weryfikacji odkrycia, Alice Shapley fizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego, David Law z Uniwersytetu w Toronto oraz ich zespół, postanowili użyć dodatkowo innego teleskopu, tym razem naziemnego obserwatorium W.M. Kecka. Ponowne obserwacje potwierdziły, że galaktyka jest spiralna.
BX442 jest bardzo duża i gruba, co mogło być, zdaniem naukowców, wynikiem oddziaływania grawitacyjnego sąsiedniej karłowatej galaktyki, którą na zdjęciu rozpoznano w lewym górnym rogu . To mogłoby wyjaśnić okoliczności, w jakich galaktyka BX442 się uformowała.
Na razie potrzebne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić te okoliczności i rozwiążą zagadkę galaktycznej nietypowości.
źródło, (fot. Dunlap Instytut Astronomy & Astrophysics / Joe Bergeron)